Wakacje – dobry czas na pracę?

Wakacje – dobry czas na pracę?

Praca wakacyjna, czy może lepiej wakacyjne szkolenia i kursy?

Wakacje to czas urlopów, wolnego od nauki, okazja by zregenerować siły na następny sezon jesienno-zimowy. Dla niektórych, to okres błogiego lenistwa, długich godzin przeleżanych na plaży, a wieczorami szaleństwa dyskotekowego. Jednak nie wszyscy porę wakacji traktują jak ucieczkę od rzeczywistości. Są osoby, które uważają, że jest to świetna okazja do znalezienia pracy. Zatem każdy, kto postanawia podjąć trud zatrudnienia powinien się zastanowić, czy chce zmienić tym samym swoje życie, czy też traktuje wakacje tylko jako okazję do zarobienia dodatkowych pieniędzy. 

Gdzie szukać?

Najczęstsze propozycje wakacyjne to prace sezonowe lub praktyki. Jest to dobry sposób na podreperowanie budżetu oraz zdobycie cennego doświadczenia. Praca wakacyjna jest najczęściej spotykana w gastronomi, produkcji, często w zastępstwie za stałych pracowników lub oczywiście przy zbiorach owoców. Dużo stanowisk pracy można znaleźć w miejscach znajdujących się blisko kurortów wypoczynkowych: hotelach, restauracjach, barach, pubach. Zajęcie dla siebie znajdą również osoby szukające zatrudnienia jako hostessy, w pracach porządkowych, jak również przy rozkładaniu towarów na półkach sklepowych. Dużym powodzeniem cieszy się opieka nad zwierzętami pozostawionych przez urlopowiczów w domach. Praca wakacyjna funkcjonuje zgodnie z zasadą: kiedy inni się bawią, ktoś musi pracować. Często, wraz ze stanowiskiem oferowana jest również możliwość noclegu dla personelu. Dzięki temu, nie trzeba ograniczać się do poszukiwań zatrudnienia wyłącznie na rynku lokalnym, a pracy można szukać w całej Polsce.

Praca stała, dorywcza a może staż/praktyka?

Znalezienie stałej pracy jest nieco trudniejsze w okrasie wakacyjnym, co wynika z prostej przyczyny: Twój potencjalny pracodawca może zrobić sobie urlop. Wiele osób, w szczególności młodych, szybko poddaje się poszukując zatrudnienia w renomowanych firmach. Większość myśli, że oczekiwania pracodawców wobec młodych ludzi są zbyt wygórowane. W co drugim ogłoszeniu można spotkać m.in. takie wymagania: min. 2 letnie doświadczenie, płynne posługiwanie się językiem angielskim, znajomość innego języka obcego w stopniu komunikatywnym, ponadto znajomość programów: i w tym miejscu wymieniane są nazwy, które pierwszy raz widzi się na oczy.

Większość osób zniechęcona takimi ofertami wyjeżdża za granicę, wierząc, że w Polsce nie ma możliwości rozwojowych dla młodych ludzi. Oczywistym jest, że nie można spełnić wszystkich wymagań. Trzeba również posiadać pewne cechy charakteru, ponieważ same chęci do pracy to niestety nie wszystko. Planując zatrudnienie w renomowanej firmie i nie mając doświadczenia, warto odbyć kilka szkoleń i zdobyć inne umiejętności, takie jak np. bardzo dobra znajomość co najmniej jednego języka obcego. Odbyte podczas studiów kursy czy dodatkowe praktyki to cenny atut.

A skoro o praktykach mowa…  Podczas wakacji często można znaleźć oferty praktyk studenckich, bądź absolwenckich. Niestety są bezpłatne, ale oferują możliwość zdobycia doświadczenia oraz umiejętności, których nie zdobędzie się siedząc w domu i narzekając na brak pracy. Oferty praktyk można znaleźć na portalach dla poszukujących pracy, jak np. pracuj.pl lub na stronach biur karier uczelni wyższych.

praca wakacyjna

Praca wakacyjna – czyli jak wykorzystać wolne i dać się zauważyć?

Internet stwarza nieograniczony dostęp do wymiany informacji. Świetnym miejscem do przedstawienia siebie pracodawcom jest portal LinkedIn. Za pomocą tego narzędzia można nie tylko pokazać swoje kwalifikacje, ale również przeglądać profile interesujących firm. Jest to miejsce, które pozwala bezpośrednio dotrzeć do potencjalnego pracodawcy – możliwe jest przesłanie prywatnej wiadomości do właściciela konta w celu nawiązania przyszłej współpracy. Tym, co wyróżnia LikedIn jest to, że pełni rolę wirtualnego CV, ale nie przedstawia informacji w nudny sposób. Działa na podobnych zasadach  jak Facebook, gdzie materiały można obserwować i lajkować, z tą różnicą, że treści na LinkedIn są bardziej wartościowe i związane z rozwojem zawodowym.

Kolejnym miejscem, w którym można pokazać się światu od profesjonalnej strony jest portal GoldenLine, na którym znajdują się profile osób poszukujących pracy, pracodawców oraz oferty zatrudnienia. Portal działa na zasadzie forum dyskusyjnego. Mając wątpliwości natury biznesowej np. zakładając sklep internetowy i nie wiedząc jak go wypromować, można skorzystać z porad osób zrzeszonych na grupie o nazwie business marketing.

Warto wspomnieć, iż rejestracja na wymienionych portalach jest darmowa i dostępna dla wszystkich. Jeżeli i one nie pomogą, zawsze można osobiście udać się do interesującej nas firmy i przedstawić swoją osobę. Taki sposób jest bardzo skuteczny, ponieważ pozwala zyskać pewność, że osoba rekrutująca ma bezpośrednią możliwość poznania nas osobiście, m.in. za pośrednictwem rozmowy, która może nawet okazać się kwalifikacyjną. O tym jak dobrze wypaść podczas rozmowy kwalifikacyjnej pisaliśmy także na naszym blogu

Nie istnieje uniwersalna recepta na sukces. Jedno jest pewne: warto poświęcić czas na poszukiwanie ofert pracy. Praca wakacyjna to doskonała okazja do przetestowania samego siebie! Aplikuj, chodź na rozmowy kwalifikacyjne – nawet jeśli nie zostaniesz przyjęty, to zawsze masz koncie dodatkowe doświadczenie, które zaowocuje podczas tej najważniejszej rozmowy o pracę. I przede wszystkim uwierz w siebie!