Opłaty i bilety
W poniedziałek 4 lipca o godz. 19:00 młodzi architekci z Politechnika Gdańska zaprezentują wyniki swoich badań oraz zaproszą do dyskusji wszystkich zainteresowanych przyszłością Traktu Królewskiego.
Prowadzenie: Monika Arczyńska, Łukasz Pancewicz. Wstęp wolny!
—
– Konieczność przebudowy ul. Długiej i Długiego Targu w Gdańsku, spowodowana potrzebą wymiany infrastruktury podziemnej oraz zniszczonych nawierzchni ulicy to okazja, aby dostosować tę przestrzeń do potrzeb aktualnych i przyszłych użytkowników. Obecnie Długa i Długi Targ pełnią różne, konfliktujące ze sobą funkcje: przestrzeni historycznej, miejsca spotkań dla lokalnej społeczności Gdańska Głównego, drogi tranzytowej, atrakcji dla turystów. Rosnąca turystyfikacja i disneylandyzacja tej przestrzeni sprawia, że Trakt staje się coraz bardziej obcy dla mieszkańców – mówią Monika Arczyńska i Łukasz Pancewicz.
Aby zapewnić docelowym projektantom przebudowy Traktu Królewskiego kompletne informacje na temat tej przestrzeni, a także zasugerować wynikające z analiz rekomendacje pewnych rozwiązań, studenci Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej, we współpracy z Zarządem Dróg i Zieleni, w czasie semestru pracowali nad zbudowaniem „portretu ulicy” oraz zestawu wytycznych.
W kursie projektowania urbanistycznego uczestniczyli studenci pierwszego semestru anglojęzycznych studiów magisterskich, w tym stypendyści programu „Erasmus +” z dziewięciu krajów. Pracowali równolegle z posiedzeniami Rady Programowej, złożonej ze specjalistów w dziedzinie konserwacji, urzędników, architektów i historyków sztuki. W międzyczasie przeprowadzono dwie tury konsultacji społecznych dla mieszkańców dzielnicy i właścicieli nieruchomości.
Jeszcze przed rozpoczęciem sezonu turystycznego odbyło się również tzw. „prototypowanie”. Zaproponowano różne układy małej architektury, odzwierciedlające różne sposoby kształtowania przestrzeni, które w ciągu trzech dni testowane były na ulicy Długiej i Długim Targu. Zachowania i reakcje użytkowników: mieszkańców i turystów zostały później poddane analizie i przełożone na wytyczne projektowe. Wyniki pracy zostały zebrane w trzystustronicowym raporcie końcowym.