Początek: 22 lipca 2016
19:00
Koniec: 22 lipca 2016
21:00

Miejsce wydarzenia

Piotrkowska 102, 90-004 Łódź

GPS: 51.76512049881237, 19.45745523254095


Opłaty i bilety
Darmowy
0,00

Z projektowaniem stykamy się na każdym kroku, poprzez architekturę, design, grafikę czy modę. Często nie do końca świadomi, dlaczego bardziej podoba nam się wygląd tego, a nie innego przedmiotu, samo jego opakowanie i „podanie”. Dlaczego bardziej przemawia do nas layout książki czy magazynu, który niekoniecznie jest nam potrzebny, ale jest po prostu piękny i musimy go mieć. Po przestrzeń publiczną, którą co niektórzy starają się uporządkować i wpoić – że mniej jednak znaczy więcej. Więcej porządku, w którym zbędne będą krzyczące hasła w jaskrawych kolorach, od których bolą oczy.

Na naszym łódzkim podwórku, za przykład wprowadzenia swoistego szablonu zagospodarowania przestrzeni, uznać możemy utworzenie Parku Kulturowego. W zakresie którego występuje pewna standaryzacja unormowana przepisami. Jak nasze poczucie estetyki ulega zmianie i co ma nią wpływ? Dlaczego w niektórych miejscach czujemy się lepiej? Co buduje nasze poczucie estetyki i kto i w jaki sposób powinien o nie dbać i mieć na to wpływ? To tylko namiastka zagadnień i temat na długie rozważania. Nie projektujemy tylko po to, żeby coś sprzedać pod konkretny target. Studia, projektanci często mają swoje zasady, idee czy filozofię, z którą przysłowiowy klient, albo się zgadza, albo wybiera inną drogę – pytanie dla kogo lepszą.

Celem spotkań jest przybliżenie szerszej publiczności, czym jest zawód grafika i projektanta graficznego. Jaka jest różnica i specyfika w pracy freelancera, a jak wygląda ona w studiu graficznym, czy agencji reklamowej. Pragniemy zaprosić doświadczonych jak również początkujących w tym zawodzie projektantów oraz wykładowców. Chcemy aby podzielili się swoimi doświadczeniami z różnych perspektyw, opowiedzieli o swoich początkach w tej branży, jakie zlecenia przysporzyły im najwięcej satysfakcji, a które były mało udane.

Każde wystąpienia będzie miało swój temat przewodni i tak Fajne Chłopaki poruszą temat autentyczności i oszukiwaniu… Jesteście ciekawi? Przyjdzie i posłuchajcie w piątek o godzinie 19.

Fajne chłopaki
Siedzimy w grafice użytkowej po uszy. Potrafimy nawymyślać ludziom słownie i obrazowo. Ale dzięki temu dowiedzieć się mogą, jak się naprawdę nazywają i jak ich widzimy. Muszą sobie potem poradzić z tym, że spojrzenia innych są skierowane w ich stronę. Jakby to ujęli lingwistyczni minimaliści, to co robimy nie jest ani Ą ani Ę, jest po prostu O.
____
Łukasz Zbieranowski
Fajny Chłopak. Robi w papierze. Psycholog z wykształcenia, grafik z praktyki, od niedawna nawrócony na rękodzieło introligator. Specjalista od stylistyki retro, którą jest zafascynowany. W jej duchu tworzy przedmioty i grafiki. W małej piwniczce w domu w Starych Koluszkach w odziedziczonym po ojcu zakładzie introligatorskim własnoręcznie produkuje notesy i zeszyty. Na co dzień razem z kumplem prowadzi znane studio graficzne Fajne Chłopaki, odpowiedzialne m.in. za identyfikację wizualną marki Pan Tu Nie Stał. Cechą charakterystyczną jego projektów – czy to ręcznie robionych notesów, czy tworzonych dla różnych klientów grafik – jest stylowy retrofeeling, duch przeszłości, który nadaje im życie.
Grafikiem został z – jak mówi – „potrzeby ekspresji myśli”. Zabawy słowne, które przychodziły mu do głowy, potrzebowały jakiejś formy, aby ujrzeć światło dzienne.

____
Łukasz Piskorek
Jako pierwszy kierunek studiów wybiera politologię ze specjalizacją dziennikarstwo i public relations. W trakcie studiów pracuje nad identyfikacjami wizualnymi wielu między-uczelnianych projektów międzynarodowych, jest również koordynatorem prac graficznych podczas konferencji naukowych na terenie Śląska. Obejmuje funkcję przewodniczącego Akademickiego Koła Nauk Społecznych. W 2006 r, jako dwukrotny stypendysta naukowy, odbiera dyplom licencjacki, po czym wyjeżdża do Irlandii.
Po niemal 3 latach wraca do Polski by rozpocząć studia na wydziale artystycznym łódzkiej uczelni, oraz by objąć stanowisko dyrektora artystycznego w częstochowskim studiu projektowy gk studio, należącym do grupy Garmond. Dyplom magisterski broni z wyróżnieniem w pracowni prof. Stanisława Łabęckiego w Akademii Humanistyczno – Ekonomicznej w Łodzi.
Jest współzałożycielem pracowni projektowej We Are Creative Collective. Współtwórcą i byłym przewodniczącym stowarzyszenia Komunikat, głównego organizatora Festiwalu Dekonstrukcji Słowa – Czytaj! Współpracuje, między innymi z fundacją Kulturoholizm, oraz częstochowskim festiwalem Arteria.
Od 2013 roku współtworzy pracownie projektową Fajne Chłopaki w Łodzi.

Linki:
> www.fajnechlopaki.com
> https://www.behance.net/fajnechlopaki
> https://www.facebook.com/FajneChlopaki
> https://pl.pinterest.com/ytne/fch-book-covers/
> https://vimeo.com/148224819

fajnechlopaki