Nie tylko Steve Jobs – wzory do naśladowania, o których warto pamiętać

Nie tylko Steve Jobs – wzory do naśladowania, o których warto pamiętać

Historia Steve’a Jobsa rozpoczyna się w garażu jego domu w 1976 roku. Tam powstał pierwszy komputer Apple I i jego druga wersja, która odniosła sukces. Mówi się, że jest geniuszem, który zmienił oblicze informatyki. To człowiek, który stał się inspiracją dla wielu, jednak nie jest jedynym wzorem godnym naśladowania. Z kogo jeszcze warto wziąć przykład?

Wzór do naśladowania nr 1 – Bill Gates

Założyciel Microsoftu – Bill Gates – podobnie jak Steve Jobs to wizjoner, który wyprzedza swoje czasy. Bill jest człowiekiem, który udowadnia, że porażka może być motorem napędowym sukcesu. Na początku swojej kariery za bezcen sprzedał prawa do stworzonego przez siebie systemu operacyjnego. Przekonany przez twórcę firmy Commodore o niewielkich szansach na powodzenie, zgodził się na jednorazową transakcję, na czym stracił olbrzymie pieniądze. To doświadczenie zdeterminowało go do stworzenia lepszego systemu, który osiągnie sukces na skalę światową.

Bill Gates w opinii publicznej przedstawiany jest jako twardy biznesmen, który po trupach dąży do celu, wykańczając konkurencję, nim ta zdąży rozwinąć skrzydła. Z drugiej strony darzony jest szacunkiem za pomoc, jaką niesie jego fundacja osobom dotkniętym biedą. Najważniejsze w tym wszystkim są jednak jego pasja, potrzeba tworzenia i zmieniania świata, a także upór w realizacji ustalonych celów, które mogą być inspiracją dla każdego z nas.

Wzór do naśladowania nr 2 – J.K. Rowling

J.K. Rowling nikomu raczej nie trzeba przedstawiać. Przygody Harry’ego Pottera, który dorastał wraz z czytelnikami, są znane każdemu i wciąż zachwycają nowe pokolenia młodych czytelników. Bestsellerowa i popularna na całym świecie seria o małym czarodzieju przynosiła pisarce milionowe zyski. Jednak jej historia wcale nie jest usłana różami. Joanne ma za sobą walkę z depresją, a wydanie książki zajęło jej aż 7 lat! Tak długo szukała wydawnictwa, które zainteresowałoby się jej powieścią żyjąc w tym czasie z zasiłku. Gdy zdobyła posadę nauczycielki, ze swojej niewysokiej pensji zatrudniła agenta, który pomógł jej w rozmowach z wydawnictwami. Jak wszyscy wiemy, zrealizowała swoje marzenie.

J.K. Rowling – w przeciwieństwie to większości początkujących pisarzy – nie poddała się i walczyła o swoją powieść aż do skutku. Była zdeterminowana, bo wierzyła w historię i bohaterów, których stworzyła. Tego właśnie możemy się od niej nauczyć.

Wzór do naśladowania nr 3 – Dr Grace Murray Hopper

Grace Murray Hopper to najlepszy przykład tego, że upór w dążeniu do celu i realizacji swoich marzeń zaprowadzi nas na szczyt. I dowód na to, że nauki ścisłe i techniczne wcale nie są zarezerwowane dla mężczyzn.

Urodziła się w czasach, gdy kobiety niechętnie przyjmowano na uniwersytety i dopuszczano do prac naukowych. A jednak w 1928 roku uzyskała licencjat z matematyki, a jako pierwsza kobieta w historii Uniwersytetu Yale zdobyła tytuł magistra i doktora matematyki. Była jedną z osób, które przyczyniły się do stworzenia pierwszych języków programowania, m.in. języka Cobol, który jest używany do dzisiaj do tworzenia aplikacji biznesowych. To jej również zawdzięczamy stworzenie pierwszego kompilatora dla UNIVAC I – najstarszego komputera ogólnego przeznaczenia. I to wreszcie ona jest autorką popularnego w słownictwie informatycznym pojęcia „bug”.

Grace łączyła w sobie cechy, których wydawać by się mogło, że nie da się ze sobą pogodzić. Była inteligentna, zdeterminowana, a przy tym miła. Wzbudzała szacunek i inspirowała innych do działania. Swoich studentów zachęcała do kreatywnego, nieszablonowego myślenia i zawsze powtarzała, że jeżeli pomysł jest dobry, należy go zrealizować. W końcu dużo łatwiej jest przeprosić niż uzyskać zgodę na wykonanie.

Nigdy się nie poddawaj!

Patrząc na sylwetki ludzi, którzy odnieśli sukces, zauważamy przede wszystkim, że łączy ich wiara we własne możliwości i upór w dążeniu do celu. Realizacja marzeń to ciernista droga, na której nie raz się potkniemy i napotkamy przeszkody. Najważniejsze jednak, by nigdy się nie poddawać i choćby małymi kroczkami, ale uparcie iść naprzód.