Rozwój osobisty: jak otrzymać dobry staż i praktyki?

Rozwój osobisty: jak otrzymać dobry staż i praktyki?


staz-praktyki
Jesteś w trakcie studiów i zastanawiasz się co zrobić, aby jak najlepiej wykorzystać czas, który posiadasz? A może właśnie ukończyłeś swoją edukację i uświadamiasz sobie, że sama wiedza i dyplom uczelni to nie wszystko, zaś pracodawcy nie przyjmą osoby bez doświadczenia zawodowego? Nasuwa się więc oczywiste pytanie – co zrobić, aby zadbać o swój rozwój i takie doświadczenie uzyskać? Odpowiedź na to pytanie postaramy się zamieścić w poniższym tekście.

Jeśli studiujesz– skontaktuj się z Akademickim Biurem Karier na swojej uczelni

Wydaje się być to truizmem, jednak w zalewie obowiązków łatwo o tej instytucji zapomnieć. Zmień to! Akademickie Biuro Karier (niekiedy nazywane Działem Spraw Studenckich, lub Biurem Spraw Studenckich) ma obowiązek poinformować Cię nie tylko o stażach i praktykach organizowanych przez Twoją uczelnię, ale też o możliwości odbycia bezpłatnych kursów i szkoleń organizowanych specjalnie dla studentów.

Sprawdź nasz artykuł: „Jak pogodzić pracę i studia w tym samym czasie.”7658034524_cea1c4ddba

Skorzystaj z usług Powiatowego Urzędu Pracy

Jeśli Twój wiek wynosi mniej niż 26 lat, jesteś osobą bezrobotną oraz posiadasz dyplom wyższej uczelni – możesz ubiegać się o staż absolwencki w Powiatowym Urzędzie Pracy. Ważne, aby staż odbywał się w terminie nie dalszym niż rok po dacie ukończenia studiów, która znajduje się na dyplomie. Jeżeli chodzi o studia zaoczne – student nie może być zatrudniony na podstawie umowy o pracę, w ciągu ostatniego roku studiów. Sam staż może trwać od 3 miesięcy aż do roku.

Pomocna może się okazać ta wyszukiwarka:
http://oferty.praca.gov.pl/portal w której, by znaleźć interesujące Cię staże i praktyki, wystarczy w polu Rodzaj Propozycji” zaznaczyć: Staż”, „Praktyka”, Staż z urzędu pracy”, zaś w Polu: Miejsce Pracy” – możemy zaznaczyć naszą lokalizację.

Wybierz się na Targi Pracy organizowane w pobliżu Twojego miejsca zamieszkania

Targi pracy, to niezwykła szansa na spotkanie pracodawcy, który niejako sam wychodzi naprzeciw osobom, które chcą nabyć zawodowe doświadczenie. Przykładem takiego wydarzenia są największe targi pracy Absolvent Talent Days, o których pisaliśmy niedawno. Można tam bezpośrednio zapoznać się z ofertą firm, dowiedzieć się jakie wymogi należy spełniać, by dostać pracę w określonych firmach i czy przewidują miejsce dla praktykanta lub stażysty. Ważne jest, że na targach można poznać pracodawcę w sposób bezpośredni – bez pośredniczenia w postaci e-maili czy telefonów, a co za tym idzie – targi pracy to szansa na korzystne zaprezentowanie się u potencjalnego pracodawcy. Jeśli zamierzasz pójść na Targi Pracy – koniecznie weź ze sobą uprzednio przygotowane CV.

Szukaj staży i praktyk finansowanych ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego (EFS)

Warto zadzwonić do interesujących Cię małych lub średnich przedsiębiorstw i spytać o staże i praktyki organizowane przez Unię Europejską. To Ty znasz swoje zainteresowania i najlepiej wiesz, w obrębie której branży szukać. Tak naprawdę najważniejsza jest postawa – warto jest zadzwonić, lub pojawić się osobiście i spytać o oferty staży i praktyk finansowanych z EFS, lub czy dana firma może przyjąć nas na staż z powiatowego urzędu pracy.

staż

Korzystaj tylko z renomowanych wyszukiwarek internetowych

Są to wyszukiwarki, które wymagają autoryzacji dodawanych ogłoszeń. Serwisy takie jak Pracuj.pl, Absolwent.pl, czy Praktyki.edu.pl weryfikują dodawane ogłoszenia. Poszukiwanie staży i praktyk za ich pomocą nie jest więc objęte wielkim ryzykiem. Linki do tych wyszukiwarek podajemy poniżej:

https://student.pracuj.pl/praca
https://www.absolvent.pl/
https://www.praktyki.edu.pl

oraz http://www.stazeipraktyki.pl, w której znajdują się odnośniki do renomowanych firm organizujących staże bądź praktyki. Wszyscy wyszczególnieni tam pracodawcy są zrzeszeni Programem Polskich Ram Jakości Staży i Praktyk. Program ten objęty patronatem honorowym przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej.

Nie zapominaj o zasięganiu opinii na temat potencjalnego pracodawcy

Przeczytaj opinie na forach internetowych poświęconych pracy, takich jak GoldenLine.pl, Profeo.pl czy LinkedIn. Sprawdź profile pracodawcy w tych serwisach. Zwróć uwagę na to, czy zatrudnione tam osoby dostały się na stanowisko po stażu bądź praktyce.

Pamiętaj aby poprosić o program stażu lub praktyk

Ażeby mieć pewność, że odpowiada on Twoim potrzebom, oczekiwaniom, oraz wykształceniu. Może się zdarzyć, że ciekawa, rozwojowa firma ma wobec stażystów inne wymagania niż to sobie wyobrażasz.

Sprecyzuj swoje oczekiwania

Co chcesz osiągnąć poprzez praktykę lub staż? Chcesz nauczyć się nowych umiejętności, dostać zatrudnienie, bądź zależy Ci tylko na wpisie w CV? Pamiętaj, że ambicja zawsze jest opłacalna, jednak nie przesadzaj. Staraj się nie wybierać stażu bądź praktyki, na których będą wymagać od Ciebie zbyt wielu umiejętności, których nie posiadasz – przy wyborze staraj się dobrać staż do umiejętności, które już masz.