Rozwój osobisty: kiedy warto zapłacić za kursy i szkolenia?

Rozwój osobisty: kiedy warto zapłacić za kursy i szkolenia?


W natłoku ofert szkoleniowych, łatwo się pogubić i popaść w odczucie zdezorientowania. Jednak kryterium, które budzi najwięcej wątpliwości jest cena. Kiedy warto wybrać się na szkolenie bezpłatne, a kiedy lepiej jest zapłacić nawet kilkutysięczne kwoty za kurs lub szkolenie? O tym dowiecie się w poniższym artykule.

Kompetencje miękkie a kompetencje twarde

Zwróć uwagę, jakiego rodzaju szkolenia są bezpłatne. Są to najczęściej szkolenia z zakresu kompetencji miękkich: czyli takie, które rozwijają umiejętności trudne do zmierzenia, jak np. umiejętności psychospołeczne, czy umiejętność zarządzania sobą w czasie. Niewątpliwie jest to wiedza przydatna – rozwijanie kompetencji miękkich może się pośrednio przyczynić do rozwoju kompetencji twardych. Trudno ją jednak zweryfikować jakimkolwiek dyplomem – a nawet jeśli takowy dostajemy, nie ma on znaczącej wartości na rynku pracy.

Kompetencje twarde to natomiast umiejętności, których nabycie zweryfikowane jest odpowiednim testem, lub dyplomem – słowem – uczestnik szkolenia nabywa wiedzę i umiejętności, które są mierzalne. Przykładem takiej wiedzy może być znajomość języków obcych lub obsługi odpowiedniego programu komputerowego. Są to kompetencje weryfikowalne – wiedzę tą łatwo można sprawdzić na rozmowie rekrutacyjnej, bądź odpowiednim teście.

Sprawdź też nasz artykuł o cachingu: http://dobreszkolenie.com/rozwoj-osobisty-czym-jest-coaching/coins-currency-investment-insurance-128867

Wiedza ogólna a wiedza specjalistyczna

Elitarną wiedzę się ceni. Niekiedy nawet bardzo. Dlatego nie zdziw, się jeśli szkolenie informatyczne jest wycenione na kwotę kilku tysięcy złotych. Jeśli szkolenie dostarcza wiedzy, której nie znajdziesz w internecie, ani nie jest powszechnie dostępna – wtedy warto zapłacić. Bezpłatne szkolenia oferują z reguły wiedzę dostępną, mającą wartość zbliżoną do akademickiego wykładu – aby ją zdobyć, trzeba podjąć nieco własnego wysiłku. Jednak przejrzenie literatury przedmiotu z reguły wystarcza, żeby nauczyć się tego samego, co na bezpłatnym szkoleniu.

Innowacyjność i aktualność

Firma w której pracujesz chce przetestować nową technologię, szkoleniowcy z zakresu HR omawiają nowe style zarządzania zespołem, premierę miała nowa wersja specjalistycznego oprogramowania, którego obsługa wymaga przeszkolenia – wszystko to są przypadki, w których świeżość informacji ma ogromne znaczenie. W wielu przypadkach, aby odnieść sukces komercyjny, należy być przed własną konkurencją – i za takie informacje należy zapłacić.

 

pexels-photo-1

Otrzymane materiały

Trudno o bezpłatne szkolenie, w którym dostajemy część literatury przedmiotu z danego zagadnienia. Warto pamiętać, że na szkoleniach płatnych – nawet jeśli nie otrzymamy grantu w postaci pakietu książek – zazwyczaj zostajemy poinformowani na temat tego, gdzie możemy znaleźć źródła wiedzy trudno dostępnej.

Obecność ekspertów

O wartości szkolenia decyduje również to, jaką wiedzą dysponuje prowadzący. Przed podjęciem szkolenia lub kursu koniecznie sprawdź, kto nim jest. W przypadku eksperta masz niepowtarzalną okazję do zadania nurtujących Cię pytań, a nawet porównania swoich doświadczeń.

Certyfikaty i dyplomy

Warto zwrócić uwagę nie tylko na treść certyfikatu lub dyplomu, ale też na to, kto go wystawia. Bardzo dużą wartość mają międzynarodowe certyfikaty zawodowe dla menadżerów: CIMA, ACCA, CIA. Na szczeblu naszego kraju warto zwrócić uwagę na kursy i szkolenia firm wpisanych do Krajowego Rejestru Instytucji Szkoleniowych. Każde takie szkolenie jest opatrzone numerem identyfikacyjnym nadanym przez Urząd Wojewódzki. Jeśli chodzi o kursy językowe – warto zwrócić uwagę na te, które są zakończone egzaminem i przyznaniem międzynarodowego certyfikatu m. in. najbardziej rozpowszechnionego European Language Certificate lub (w przypadku języka angielskiego) – również popularnych certyfikatów: FCE, CAE i CPE. Pamiętaj, że największą wartością cechują się kursy i szkolenia zakończone egzaminem.