Rozwój osobisty: czym jest coaching – czyli co powinno wyróżniać personalnego trenera?

Rozwój osobisty: czym jest coaching – czyli co powinno wyróżniać personalnego trenera?

Coraz częściej w odniesieniu do kursów i szkoleń możemy spotkać się z określeniem Coaching. W ciągu zaledwie kilkunastu lat coaching z mało znanej koncepcji, stał się jedną z najpopularniejszych metod rozwoju osobistego. Lecz co właściwie ten termin oznacza? W poniższym artykule wyjaśnimy czym jest coaching i czym powinien odznaczać się skuteczny trener osobisty – czyli innymi słowy – Coach.

Pominiemy w tym artykule bardzo ciekawą etymologię tego słowa i przejrzyście wytłumaczymy co ono oznacza.

Czym jest Coaching?

Coaching, to proces, który pomaga osobom prywatnym lub instytucjom w przyspieszeniu tempa rozwoju i polepszeniu efektów działania, osiągania celów. Innymi słowy, jest to pomoc drugiej osobie w pełnym wykorzystaniu jej potencjału – czyli pobudzanie do aktywności, która pomoże wykorzystać pełnię możliwości tej osoby. Rzetelny Coaching powinien być oparty na zadawaniu pytań i motywowaniu do samodzielnego myślenia – z założenia pełni funkcję wspierającą w edukacji i pozyskiwaniu wiedzy.

Sprawdź nasz artykuł: „Przepis na dobre szkoleniebusiness-257869_960_720

Jakie powinny być cechy dobrego trenera osobistego – coacha:

Zawieranie kontraktu

Każdy profesjonalny Coach zawiera przejrzystą umowę pomiędzy nim, a klientami, dotyczącą proponowanych zasad współpracy. W obowiązku coacha jest wytłumaczyć rolę trenera oraz klienta na spotkaniach, a także wyjaśnić na czym polega Coaching.

Kompetencje

Profesjonalny coach nieustannie się edukuje, czego świadectwem powinny być ukończone kursy i otrzymane certyfikaty. Kiedy rozpoczynasz współpracę z coachem pytaj o jego referencje – wskutek nieustannego przyswajania wiedzy, dobry trener powinien odpowiedzieć w sposób wyczerpujący.

 

Predyspozycje osobowościowe

Cechą dobrego trenera jest bardzo wysoka komunikatywność i umiejętność jasnego przekazywania komunikatów werbalnych i niewerbalnych. W zasadzie już po kilku minutach kontaktu z Coachem będziemy wiedzieć czy to posiada. Jeśli trafiasz naosobę niepewną siebie, której przekazywanie komunikatów wychodzi z trudem – wiesz, że nie masz do czynienia z profesjonalnym trenerem.

people-335298_960_720
Empatia

Każdego coacha powinna charakteryzować naturalna chęć pomocy i czułość na ludzką krzywdę. Dlatego też cechą trenera powinno być udzielanie personalnych rad i wskazywanie kierunków rozwoju, indywidualnie względem każdego uczestnika kursu lub szkolenia. Gdy coach zauważa w danym kliencie niepokojące symptomy, powinien poradzić tej osobie udanie się do specjalisty. Coach powinien też być świetnym obserwatorem, który dopasowuje kurs i szkolenie do indywidualnych potrzeb klientów.

Uczciwość

Dobry coach powinien mówić prawdę – nie przeceniaćroli coachingu, ani możliwości innych osób, informować o realnych rezultatach swoich szkoleń, tworzyć merytoryczne materiały oparte o faktach – powinien starać się zachować obiektywizm i dbać o to, by przygotowane przez niego wiadomości w żadnym zakresie nie były tendencyjne.