Jak przygotować się do przemówienia?

Jak przygotować się do przemówienia?


Współczesny świat niejako zmusza nas do prezentowania przeróżnych treści w postaci przemówienia: czy to w szkole, na studiach, czy też w działalności zawodowej. Ważne aby produkt naszej twórczości był atrakcyjny, jednak w większości przypadków nie jest to możliwe bez odpowiedniego zaprezentowania wyników swojej pracy. Niestety wiele osób czuje się niekomfortowo i wpada w zakłopotanie, kiedy musi stanąć przed publiką, nawet tą niewielką. Co więc zrobić, aby nie zjadł nas stres, prezentacja była merytoryczna, ale i ciekawa, a słuchacze zainteresowani?

 

10 kroków do udanego przemówienia

Krok 1 – ASPEKT MERYTORYCZNY.

Nawet mając ogromną swobodę mówienia, duży potencjał i aparycję godną pozazdroszczenia, nie jesteśmy w stanie dobrze wygłosić prezentacji, jeśli nie znamy odpowiednio tematu. Oczywiście najlepiej, gdy mamy możliwość wyboru zagadnienia poruszanego w przemówieniu zgodnie z naszymi zainteresowaniami. Absolutnie nie zostawiajmy tworzenia prezentacji na ostatnią chwilę. Jeśli chcemy wypaść dobrze i przekonująco musimy się uprzednio wgłębić w wybrane zagadnienie oraz poznać jego tajniki. Na początek warto zgromadzić literaturę z danego tematu i dokładnie ją przestudiować, tak aby zdobyć ogólną wiedzę. Za każdym razem, kiedy przeczytamy interesujące i istotne dla naszej pracy fragmenty – które chcielibyśmy zawrzeć w prezentacji, warto je sobie zaznaczyć aby później, podczas pisania, szybko je odszukać. Po opracowaniu tekstu, należy pamiętać aby podać źródło na którym się opieraliśmy pisząc dany fragment – unikniemy dzięki temu kłopotów prawnych w postaci plagiatu oraz wypadniemy bardziej przekonująco.

przemówienia

przemówienia


Krok 2 – TWORZENIE KONSPEKTU

 Każdy wie, że nie wypada czytać z kartki, czy też ze slajdów, warto jednak spisać sobie całą naszą prezentacje i wszystkie przemyślenia w jedno miejsce. Należy też, przeanalizować czy aby na pewno to, co chcemy powiedzieć, ma sens i odnosi się do tematu. Jeśli tak, to można przejść do tworzenia konspektu, który będzie pomocny przy pamięciowym utrwaleniu przemówienia. W tym miejscu powinniśmy wyszczególnić najważniejsze punkty, zapisać dane liczbowe, czy też słowa, które moglibyśmy zapomnieć, przekręcić.

Krok 3 – STRUKTURA PRZEMÓWIENIA

Pomocne jest podzielenie swojej prezentacji na etapy. Pierwszym z nich jest wprowadzenie – gdzie staramy się zainteresować i zaintrygować słuchaczy naszym przemówieniem. Elementem kluczowym dla wstępu jest zadanie niebanalnych i nurtujących pytań, których odpowiedź zawrzesz w dalszej części swojej prezentacji. Pozwoli to na skuteczne zwrócenie uwagi słuchaczy na prezentowane aspekty. W rozwinięciu przedstawiamy temat merytorycznie, ale i intrygująco. Warto w tym miejscu – oprócz samej teorii – posiłkować się dużą ilością przykładów, które najlepiej trafią do odbiorców. Aby zainteresować słuchaczy można wpleść w swoją prezentację ciekawostki związane z tematem. Nie zapomnijmy również udzielić odpowiedzi na zadane we wstępie pytania. Na końcu wszystko rzetelnie podsumowujemy i podkreślamy raz jeszcze najważniejsze treści przemówienia. Jeżeli nasuwają się nam wnioski związane z tematem, to również warto je w tym momencie przedstawić. Jeśli mamy taką możliwość, to wykonajmy do naszej prezentacji pokaz slajdów. Podczas jego tworzenia należy się wystrzegać dużej ilości tekstu, a skupić na obrazach, wykresach, liczbach i najistotniejszych zdaniach.


Krok 4 –TRENING I JESZCZE RAZ TRENING!

Kiedy twoja prezentacja i szkic są gotowe warto przećwiczyć sobie przemówienie przynajmniej kilka razy. W tym celu można poprosić kogoś z rodziny, przyjaciół lub kolegów, aby posłuchał naszego przemówienia. Taki trening zawsze jest bardziej efektywny, niż kiedy mówilibyśmy do samego siebie. Warto również przed wystąpieniem, poćwiczyć nasze przemówienie przy lustrze. Na odbiór naszej osoby wpływa nie tylko treść, którą wypowiadamy ale również nasza mimika czy gestykulacja. Dobrze jest wiedzieć jak widzą nas inni, niestety często nie jesteśmy nawet świadomi naszego zachowania w sytuacjach stresowych, a takową sytuacją niewątpliwie jest wystąpienie i wygłoszenie przemówienia. Trening przed lustrem pomoże nam zaobserwować jak zachowujemy się podczas wypowiedzi. Czy jesteśmy przekonujący? Jak wygląda nasza mimika twarzy? Co powinniśmy zmienić? Takie ćwiczenia pozwalają zarówno wyzbyć się błędów jak również dostrzec nasze mocne strony.


Krok 5 – WYGLĄD.

Jak Cię widzą, tak Cię piszą, dlatego zadbaj o to, aby Twój ubiór był schludny i adekwatny do charakteru przemówienia. Przykładowo, jeśli wybierasz się na konferencję ekonomiczną, na której pojawi się wiele profesjonalistów, poważanych ludzi i wymagany jest formalny dress code, w złym guście byłoby pojawić się np. w poszarpanych spodniach, wymiętej koszuli, sportowych butach czy dresie. Unikaj drobnych wzorów – na przykład prążków i kratek. Optymalnym rozwiązaniem są czysta: niewymięta koszula i schludne, eleganckie obuwie. Jeśli spotkanie ma charakter luźniejszy, rozrywkowy charakter (np. formalny: możemy sobie pozwolić na spodnie jeansowe lub materiałowe np. bawełniane).

przemówienia

przemówienia


Krok 6 – SPOKÓJ TO PODSTAWA.

Zbliża się godzina twojego wystąpienia, zaraz masz wychodzić na scenę i łapie Cię paniczny stres, co wtedy? Po pierwsze weź kilka głębokich wdechów, metoda powszechna i znana, jednak bardzo skuteczna. Następnie zadaj sobie pytanie „Czego tak naprawdę się boję?”, „Co najgorszego może się stać?”. Co najwyżej staniesz w martwym punkcie, przez chwilę będziesz milczeć, posilisz się szkicem i poprowadzisz prezentacje dalej. Ta metoda w łatwy sposób ukazuje, że nasz strach nie jest adekwatny do sytuacji. Myśl więc pozytywnie! Jeżeli włożyłeś wiele pracy w przygotowania, znasz ten temat na wylot – na pewno pójdzie Ci dobrze!


Krok 7 – POSTAWA.

Jesteś już na scenie, wzrok słuchaczy jest skierowany w twoją stronę. Warto więc zaprezentować się dobrze również wizualnie. Nie garb się, stań prosto i pewnie, z podniesioną głową oraz… uśmiechnij się! Właśnie uśmiech może stać się Twoim sprzymierzeńcem. Ludzie od razu zaczną postrzegać Cię bardziej pozytywnie. Nie trzymaj rąk w kieszeniach. Jeśli masz dużą publiczność, to podziel salę na kilka części. Podczas prezentacji mów patrząc po kolei po kilka sekund (min. 4), w stronę każdego z wyznaczonych segmentów. Dzięki temu każdy z uczestników będzie miał wrażenie, że prezenter mówi w jego stronę, nie omija go.


Krok 8- TON I BARWA GŁOSU.

Nie tylko to, co mówisz jest istotne, ale również to jak mówisz – często nawet bardziej. Aby nie zanudzać słuchaczy na sali, warto zmieniać ton i natężenie głosu. Akcentować najbardziej istotne rzeczy, mówić głośno i wyraźnie (ale nie krzyczeć). Podstawą jest spokój i brak pośpiechu. Szybkie mówienie, może sprawić, że wymowa stanie się niewyraźna.


Krok 9 – MULTIMEDIA I GADŻETY.

Jeśli tylko jest taka możliwość, to uczyń Twoje przemówienie multimedialnym. Nasz mózg lepiej odbiera sygnały i lepiej zapamiętuje, kiedy nie tylko słyszy, ale również widzi. Obrazy, zdjęcia, wykresy czy filmik są zawsze bardzo mile widziane (ale pamiętajmy, aby zachować przy tym umiar). Jeżeli w Twojej prezentacji występuje dużo liczb, warto przedstawić je na wykresie, a podczas omawiania zmian poszczególnych danych na przestrzeni lat, pokazywać je wskaźnikiem. Korzystnie jest również podawać jak największą ilość przykładów, np. kiedy mówimy o reklamie wewnętrznej, dobrym rozwiązaniem jest zamieszczenie przykładu takiej reklamy w prezentacji w postaci zdjęcia czy obrazu i bezpośrednie odniesienie się do niej w swojej wypowiedzi.


Krok 10 – PYTANIA I ODPOWIEDZI.

Jeśli czujesz się pewnie, znasz dobrze i wyczerpująco temat swojej prezentacji to możesz pozwolić sobie na obustronną komunikacje z publicznością. To pobudzi widownie i zachęci do aktywnego uczestnictwa. Zadawaj pytania – jednak nie za trudne, tak aby znalazł się ktoś, kto będzie w stanie na nie odpowiedzieć. Jeżeli odpowiedź na Twoje pytanie będzie błędna – w żadnym wypadku nie wprawiaj słuchacza w zakłopotanie. Spokojnie wytłumacz na czym polega jego błąd. O pytania od publiczności możesz prosić po każdym skończonym etapie lub po zakończeniu prezentacji – ten drugi sposób eliminuje możliwość wybicia się z tematu podczas przemówienia oraz zbytnie jego rozwleczenie itp.


Krok 11 – JĘZYK.

Jakim językiem mówić? Fachowym, a może prostym – takim, którego używasz w kontaktach z kolegami? Zazwyczaj najlepiej wypośrodkować. Mówić poprawnie gramatycznie, nie używać slangu, ale też nie być zbyt wyniosłym. Zdarzyć się jednak może, że przypadnie nam wystąpić na konferencji naukowej, w której to trudne i skomplikowane słownictwo jest nieuniknione. Przykładem takich wydarzeń mogą być konferencje technologiczne, ale też wszystkie inne, które pod lupę biorą ścisłą specjalizację w danej dziedzinie naukowej. W takim przypadku po użyciu mało znanego fachowego terminu, staraj się wszystko wyjaśnić tak, aby każdy słuchacz był w stanie Cię zrozumieć.

PODSUMOWANIE

Kroki powyżej przygotują Cię do przemówienia i pomogą wypaść jak najlepiej. Warto jednak pamiętać, że to „praktyka czyni mistrza”. Za każdym razem, kiedy konfrontujemy się ze swoim strachem, wychodzimy ze strefy komfortu, stres staje się odrobinę mniejszy, a my coraz lepsi. Trenuj i próbuj swoich sił, kiedy tylko masz okazję, a dojdziesz do perfekcji. Pamiętaj też, że nic tak nie zaciekawi widza tak, jak prezenter opowiadający o temacie z pasją, sercem i wiedzą.