Przepis na dobre szkolenie

Przepis na dobre szkolenie

Celem każdego szkolenia jest efektywne przekazanie wiedzy i doskonalenie umiejętności jego  uczestników. Jednak prawdopodobnie każdy z nas brał udział w takim, które nie spełniło jego wcześniejszych oczekiwań. Zła organizacja szkolenia to gwarancja na to, że słuchacze niczego się nie nauczą i będą żałować, że w nim uczestniczyli. Dlatego więc, aby zorganizować dobre i efektywne szkolenie należy stosować się do kilku cennych rad.

Sprawdź nasz artykuł pt.  „Czym jest Coaching – czyli co powinno wyróżniać personalnego trrenera”:

Rozwój osobisty: czym jest coaching – czyli co powinno wyróżniać personalnego trenera?

Po pierwsze –rzetelne przygotowanie szkolenia.

Należy pamiętać, że dobre przygotowanie to już połowa sukcesu. By szkolenie było efektywne musi być profesjonalnie zorganizowane. Na początku warto stworzyć plan działań i skrupulatnie za nim podążać, unikniemy wówczas chaosu i będziemy mieć pewność, że szkolenie będzie przebiegało sprawnie. Warto również zwrócić uwagę na przygotowanie od strony technicznej.

Z pozoru nieznaczące szczegóły odgrywają bardzo ważną rolę i wpływają na skuteczność prowadzonego kursu. Dlatego kluczowym jest przygotowanie tablicy, markerów, długopisów, komputera, głośników oraz rzutnika. Aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek warto wcześniej zbadać sprawność tych sprzętów. Zasadniczym elementem jest także sala w której ma odbyć się szkolenie, należy zadbać o odpowiednią ilość miejsc oraz dobre oświetlenie.

Interesująca tematyka

Decydujące znaczenie ma również temat. Zakres szkolenia powinien być indywidualnie dobrany do zainteresowań i potrzeb szkolonej grupy. Treść wykładu musi być prezentowana jak najbardziej konkretnie i zawierać tylko przydatne informacje. Zbyt dużo nieistotnych treści zanudzi słuchaczy i sprawi, że niewiele zapamiętają, a to wyznacznik nieudanego szkolenia.

Sprawdź nasz artykuł pt: „Kiedy warto zapłacić za kursy i szkolenia”:
http://dobreszkolenie.com/rozwoj-osobisty-kiedy-warto-zaplacic-za-kursy-i-szkolenia

Wykwalifikowani trenerzy i sposób przekazu treści

Trenerzy muszą być ekspertami w dziedzinie z której wykładają. Równie istotną kwestią jest ich prezencja i umiejętność komunikacji. Bardzo ważne jest także przygotowanie merytoryczne szkoleniowców z zakresu przedstawionego przez nich tematu. Abstrahując od tego, że kluczowym może być przygotowanie wykładowców, trzeba dodać, że równie istotny jest sposób w jaki prezentują oni swój temat. Trenerzy powinni przekazywać treści z pasją i zaangażowaniem.

Pożądane jest pobudzenie aktywności osób uczestniczących w szkoleniu poprzez zadawanie pytań i prowadzenie interesujących ćwiczeń. Ich czynny udział w szkoleniu to gwarancja tego, że zapamiętają przekazywane im informacje. Prowadzący szkolenie powinni prostymi słowami przekazywać nawet najbardziej skomplikowane treści. Muszą również pamiętać, że przedstawianie konkretnych przykładów warunkuje dobre zrozumienie tematu przez uczestników szkolenia. Wykład zaciekawi jeśli treści będą widoczne na przejrzyście wykonanych slajdach, kolorowych wykresach bądź krótkich filmikach.

Uporządkowanie szkolenia

Efektywne szkolenie musi być spójne. Dlatego tak bardzo ważne jest podzielenie go na bloki tematyczne. Pomoże to jego uczestnikom w uporządkowaniu zdobytych informacji i uniknięciu niepożądanego chaosu. Przed rozpoczęciem wykładu każdy uczestnik powinien otrzymać rozpiskę z dokładnym przebiegiem szkolenia.

Miłe dodatki

Ostatnią ale również bardzo istotną kwestią jest przygotowanie miłych dodatków i niespodzianek dla słuchaczy. Ważnym jest zagwarantowanie im napojów oraz poczęstunku, aby czuli się dobrze. Jeżeli szkolenie trwa długo, dobrym pomysłem będzie zapewnienie im opłaconego obiadu.

Gadżety, ulotki i broszury rozdawane pod koniec kursu będą miłym prezentem dla uczestników, wywołają zadowolenie i sprawią, że dane szkolenie będzie przez nich zapamiętane na dłużej.

Podsumowanie

Jak można zauważyć, przygotowanie dobrego i efektywnego szkolenia nie jest wcale takie proste. Chcąc jednak, aby było sukcesem należy stosować się do wyżej wymienionych rad. Wówczas można mieć pewność, że uczestnicy kursu nie będą żałować straconego czasu i pieniędzy.