Rozwój osobisty: Kreowanie własnego wizerunku w social media

Rozwój osobisty: Kreowanie własnego wizerunku w social media

Możemy nie zdawać sobie sprawy z tego, jak ogromny wpływ na naszą ocenę ma aktywność w social media. To, czy mamy profile społecznościowe i co na nich publikujemy, może decydować o przyjęciu nas do pracy. Coraz częściej zdarza się, że pracodawcy zwalniają pracownika, ponieważ umieścił na swoim profilu treść nieodpowiednią w stosunku do posiadanego stanowiska. Jak więc prowadzić profile społecznościowe, aby publikowane tam treści dobrze o nas świadczyły? Jak nie popełniać faux pas i na co możemy sobie pozwolić prowadząc profile w social media? Na te pytania odpowiadamy w poniższym artykule.

1. Jeśli masz doświadczenie zawodowe załóż profile na LinkedIn i GoldenLine.

Zwłaszcza, jeśli aplikujesz bądź pracujesz na stanowisku/ach związanych z marketingiem lub zarządzaniem. Rekruterzy coraz częściej zwracają uwagę na to, czy osoba ubiegająca się o pracę dopracowuje swój wizerunek w internecie. Konta na LinkedIn i GoldenLine, to wirtualne CV, które powinno być naszą najbardziej reprezentatywną wizytówką w sieci. Zadbaj o estetyczne, biznesowe zdjęcie (w tym warto zadbać o profesjonalnie wykonaną biznesową sesję zdjęciową) i rzetelnie opisz swoje doświadczenie zawodowe. Przygotuj interesujący tekst w sekcji „Podsumowanie zawodowe” na GoldenLine. Zapraszaj do powyższych profili swoich znajomych z pracy i osoby, z którymi nawiązywałeś kiedyś współpracę lub kontakty biznesowe. Pokazujesz w ten sposób, że jesteś osobą aktywną i dbasz o relacje związane z otoczeniem w pracy.

Sprawdź nasz tekst:  „INFORMACJA W SOCIAL MEDIA NA PRZYKŁADZIE PORTALU FACEBOOK” –  .

Informacja w social media na przykładzie portalu Facebook.

unnamed-2

2. Uzupełnij sekcję „informacje” na Facebooku i Instagramie.

Analogicznie do profili na LinkedIn i GoldenLine uzupełnij sekcję  „Praca i wykształcenie”. Dodaj do swojego profilu umiejętności zawodowe. Zadbaj o uzupełnienie sekcji: „szczegółowe informacje:„O sobie” i „Cytaty”. Są to szczegóły, ale podobnie jak sekcja „zainteresowania” lub „hobby” w CV, są wyróżnikiem Twojej osoby. Fakt, że poczyniłeś starania, by je uzupełnić świadczy o tym, że jesteś osobą posiadającą własne zdanie.

3. Zastanów się zanim „Polubisz” lub zaczniesz śledzić czyjś profil.

Popełniasz ogromne wizerunkowe faux pas, jeśli śledzisz profile o tematyce erotycznej lub takie, które w swojej treści zawierają wulgaryzmy. Jeśli nie planujesz kariery politycznej – zastanów się poważnie nad tym, czy warto akcentować swoje przekonania polityczne lub religijne poprzez social media. Warto utrzymywać swoje profile w świeckiej, neutralno światopoglądowej tonacji, ponieważ łatwo zrazić do siebie osoby o innych przekonaniach politycznych lub religijnych, a takimi mogą być rekruter, lub pracodawca. Nie publikuj zdjęcia profilowego, które zahacza o powyższe tematy. W dobrym tonie jest umieszczenie – po prostu – estetycznego zdjęcia samego siebie. Są liczne przypadki zwolnień, z powodu naruszenia powyższych zasad. Często też osoby o nieprzemyślanym wizerunku nie zostają przyjęte do pracy, właśnie z powodu zbyt mocnego akcentowania swoich przekonań lub wulgarności swoich profili. Dbaj więc o kulturę.

unnamed-3

4. Prezentuj siebie jako osobę posiadającą liczne zainteresowania.

Wykorzystaj social media do śledzenia profili, które skoncentrowane są na przekazywaniu wiedzy z zakresu kultury, sztuki, nauki lub sportu. Dobrze jest prezentować siebie, jako osobę, która na co dzień czyta, słucha muzyki, uczestniczy w wydarzeniach z zakresu tematyki kursów, szkoleń lub edukacji. W dobrym tonie jest śledzenie i udostępnianie wiadomości organizacji non profit, które nie mają konotacji politycznej. Pokazuj siebie, jako osobę interesującą wieloma zagadnieniami, wspierającą ciekawe inicjatywy i aktywną.

5. Dbaj o ortografię i aspekt merytoryczny udostępnianych wiadomości.

Ortograficzna niepoprawność prezentowanych treści świadczy o niechlujstwie i braku wiedzy – a jest to jedna z podstawowych cech, na którą zwracają uwagę rekruterzy.

Sprawdź nasz tekst – „ZACZNIJ TWORZYĆ SWOJĄ MARKĘ JUŻ TERAZ”:

 http://dobreszkolenie.com/budowanie-swojej-marki/

unnamed-1

6. Zastanów się, jak chcesz by Ciebie postrzegano.

Przemyśl swoją aktywność na portalach społecznościowych – co i jak często publikować. Pamiętaj, że każdy napisany komentarz i aktywność kreuje Twój wizerunek. Dlatego też zastanów się, co chcesz osiągnąć komentując status innej osoby, udostępniając post z innego profilu lub tworząc post własnego autorstwa. Dbaj o spójność, a co za tym idzie nie pisz nieprawdy o własnej osobie. Nie sil się na udawanie kogoś kim nie jesteś. Jeśli masz wystarczającą wiedzę – buduj pozycję eksperta w temacie, który jest w obszarze zainteresowań.

Podsumowując:

W dobie social media coraz trudniej oddzielić jest życie prywatne od zawodowego. Musimy pogodzić się z faktem, że wszystko co udostępniamy jest publiczną informacją (nawet przy założeniu, że udostępniamy ją jedynie znajomym). Profile w social media stały się dla rekruterów czymś w rodzaju drugiego CV. Warto więc zaplanować swój pomysł na siebie – co publikować, by prezentować się korzystnie oraz dbać o rzetelną formę prezentowanych treści.