Jak się motywować?

Jak się motywować?

Niejednokrotnie miałeś zamiar lepiej przykładać się do swojej pracy, rzucić palenie i zacząć lepiej się odżywiać. Twój pulpit już miesiąc temu „dostał” obietnicę posprzątania, a Ty nadal jedynie planujesz, że odwiedzisz dawnych znajomych. To normalne, nie ma ludzi idealnych. Jednak czasem warto spojrzeć na swoje plany i porównać je ze zrealizowanymi zadaniami. 

Czy jestem leniwy, czy brak mi motywacji?

Oczywiście łączenie tych dwóch faktów pojawia się jako pierwsza myśl i jest to absolutnie naturalne, jednak nie zawsze prawdziwe. Bardzo często siła charakteru jest mylona z jego specyfiką. Osoby leniwe niejednokrotnie nie mają nawet planów, by wprowadzić jakieś zmiany w swoim życiu. Natomiast te, które nie potrafią znaleźć odpowiedniej motywacji do pracy, mają niekiedy ich nadmiar! Zdarza się oczywiście, że lenistwo prowadzi do utraty motywacji. Jednak skoro czytasz ten tekst zakładam, że należysz do ludzi, którzy szukają w swoim życiu czegoś więcej.

Etapy utraty motywacji

Można wyszczególnić fazy utraty motywacji w działaniu. Czytając je z pewnością sam przyznasz, że niejednokrotnie ich doświadczałeś:

Sprawdź nasz artykuł dotyczący sposobów efektywnego zarządzania sobą w czasie:
http://dobreszkolenie.com/sposoby-zarzadzania-soba-w-czasie/

Kiedy jeszcze nie jest źle.

Krok 1 – Pełna mobilizacja: To moment w którym wpadasz na genialny pomysł i wiesz, że to strzał w 10-tkę! W tym momencie nic i nikt nie jest w stanie Cię powstrzymać przed jego realizacją. Już nie możesz się doczekać, aż zrealizujesz swoje plany. Niemal nie możesz wytrzymać ani chwili dłużej! Już wiesz, że to odmieni Twoje życie i spowoduje uznanie w Twoim najbliższym otoczeniu.

Krok 2 – Przygotowanie: Dobrze zrealizowany plan, to dobrze zorganizowany plan! Przed realizacją przedsięwzięcia należy jak najlepiej wyposażyć swój ekwipunek. Udajesz się do sklepu i choć masz złe przeczucie doskonale wiesz, że musisz kupić kilka „niezbędnych” przedmiotów.

Krok 3 – Realizacja: W końcu możesz działać! Tak długo przecież czekałeś na ten moment. To nic, że na początku jest ciężko. Przecież nikt od razu nie zostaje mistrzem w dziedzinie, bez odpowiedniego doświadczenia i wiedzy. Wcale nie oczekujesz, że staniesz się mistrzem już po kilku dniach. Tak w ogólnie masz żadnych oczekiwań wobec tego projektu. W końcu robisz to sam dla siebie, a dodatkowe korzyści będą jedynie miłym akcentem.

Gdy coś poszło nie tak

Krok 4 – Brak efektów:  Myślisz o tym, że przecież nie oczekiwałeś od tego planu niczego więcej, niż własnej satysfakcji, jednak mimo to zaczynasz coraz częściej myśleć o tym, że jednak czegoś Ci brakuje. Może coś idzie nie tak, inni w miejscu w którym jesteś teraz, już widzieli pierwsze efekty, zyski lub korzyści.

Krok 5 – Odpoczynek: Kilka dni przerwy przecież nie mogą być tak złe. Poza tym musisz się zastanowić jaki kierunek teraz obrać – dotychczasowe metody się nie sprawdziły. Ale przecież to nie koniec prawda? Jedynie przystanek na drodze do sukcesu.

Krok 6 – Odrzucenie: Choć nie realizowałeś swojego projektu już od dłuższego czasu nadal uważasz, że jesteś w jego toku. Nieustannie wmawiasz sobie, że za chwilę wskrzesisz go do życia, chociaż powoli zaczynasz zapominać po co w ogóle go zaczynałeś.

Krok 7 – Motywacja zanika całkowicie: Od Twojej ostatniej aktywności minęło już tyle czasu, że już nawet przestałeś się oszukiwać, że powrócisz do swojego planu. Co prawda z tyłu głowy od czasu do czasu pojawi się myśl o porzuconym projekcie, jednak są to bardziej mgielne przebłyski, niż aktywny plan podjęcia działań na nowo.

I tak oto motywacja umarła całkowicie.

jak się motywować

Sprawdź nasz artykuł dotyczący metod efektywnego przyswajania wiedzy:
http://dobreszkolenie.com/jak-sie-motywowac

Jak się motywować?

Znając proces wygaszania motywacji będziesz mógł wcześniej rozpoznać poszczególne symptomy i odpowiednio zareagować. Pytanie jak? Na to zagadnienie nie ma rozwiązania idealnego, ale jest za to kilka uniwersalnych, pomocnych narzędzi, a to jakie wybierzesz, jest w pełni zależne jedynie od Ciebie, Twojego charakteru, potrzeb, jak również Twoich oczekiwań.

PLANOWANIE

1. Wyznacz sobie cel: wiedząc do jakiego punktu dążysz, łatwiej będzie Ci określić, jak jeszcze jest do niego daleko, ale jednocześnie ile już udało Ci się osiągnąć.

2.Poszukaj takich jak Ty: działanie w grupie zawsze jest czynnikiem, który motywuje do aktywności. Pracując wśród innych osób, trudniej jest Ci znaleźć sobie wymówkę, a nawet jeśli pojawiła się ona w Twoich myślach, wypowiedzenie jej na głos jest dużo trudniejsze.

3.Wizualizuj swój sukces: to metoda, która jest obecnie niemal powszechnie stosowna przez sportowców, na coraz liczniejszych spotkaniach lub przemowach motywacyjnych, jest to niemal stały punkt w programie. Pamiętaj, że Twój mózg ma potężną siłę, wystarczy jedynie w nią uwierzyć!

4.Lista: rozpisanie swoich założeń względem Twojego projektu pozwoli Ci na trzymanie się „ryzach”. W ten sposób będziesz doskonale wiedział co już zrealizowałeś, a jakie założenia jeszcze Cię czekają. Łatwiej jest podążać drogą jeśli wiemy dokąd ona zmierza.

Szukanie inspiracji

1.Internet jest pełen motywacyjnych treści: wystarczy jedynie dobrze poszukać. Bez problemu znajdziesz strony internetowe, które pełne są grafik z cytatami tych, którzy osiągnęli sukces w swoim życiu. Możesz znaleźć przykłady licznych filmów, nie tylko w języku polskim, a może przede wszystkim, w języku angielskim. Ponadto warto zapoznać się z historiami ludźmi, którzy realizowali podobny do Twojego plan i osiągnęli swoje założenia. Mając styczność z takimi treściami nabierzesz pewności, że skoro komuś się udało – Tobie również się uda.

2.Przemowy motywacyjne: uczęszczaj jeśli możesz lub oglądaj w Internecie. To forma, która cieszy się coraz większym zainteresowaniem zarówno ze strony szkoleniowców oraz mówców, jak również ze strony odbiorców. Tematyka takich mów jest niezwykle szeroka i każdy znajdzie coś dla siebie.

3.Nie przesadzaj: motywacja nie opuści Cię jeśli Twoje założenia będą realne i przede wszystkim możliwe do zrealizowania. Zbyt wysokie progi, a co za tym idzie brak rezultatów spowodują, że nie tylko nie będziesz czerpał przyjemności ze swojego projektu, ale przede wszystkim zabraknie Ci werwy.

4.Najważniejsze!: kiedy już osiągniesz zamierzony cel, nie ustawaj w swoich staraniach – nie marnuje energii, którą włożyłeś w osiągnięcie swoich założeń i przeprogramuj swoje myślenie na utrzymanie osiągniętego rezultatu.

jak się motywować

Podsumowanie

Motywacja jest zasadniczo indywidualną sprawą każdego człowieka – niektórzy nie mają z nią żadnego problemu. Inni muszą się nieustannie w jakiś sposób pobudzać do działania. Znalezienie złotego, indywidualnego środka, może niejednokrotnie oznaczać klucz do sukcesu, a metod jest naprawdę dużo. Jeśli jednak nadal będziesz miał problemy z motywacją, spróbuj przywołać do siebie wspomnienie uczucia, które czułeś, gdy planowałeś podjęcie swojego przedsięwzięcia… A teraz do dzieła!