Jak powinno wyglądać dobre CV?

Jak powinno wyglądać dobre CV?

Starając się o pracę, należy pamiętać, że CV jest dokumentem, który da lub odbierze nam szansę na rozmowę kwalifikacyjną. Choć niektórzy nie zdają sobie z tego sprawy, CV jest tak naprawdę pierwszym wrażeniem jakie robisz na potencjalnym przyszłym pracodawcy, nawet jeśli odbywa się to w sposób niebezpośredni. Dlatego, by wkroczyć na nową ścieżkę swojej kariery, Twoje CV musi być wykonane perfekcyjnie, czyli jak?

Podstawowe dane

Bez wątpienia Curriculum Vitae posiada kilka stałych elementów, których nie może zabraknąć, niezależnie od doświadczenia, branży w której działasz, czy stanowiska na które aplikujesz. Oczywiście takimi informacjami są Twoje dane personalne oraz kontaktowe.

Imię i nazwisko – choć wydaje się to niemal niemożliwe zdarzają się CV, które nie posiadają tej oczywistej oczywistości. Podanie godności pozwoli na po prostu skontaktowanie się osoby rekrutującej z osobą aplikującą.

Data urodzenia – nie pozostaje bez znaczenia dla przyszłego pracodawcy. Już na podstawie wieku możliwe jest mniej więcej określenie doświadczenia, jak również „moment w życiu” przyszłego potencjalnego pracownika, jak np. planowanie dzieci, co nie pozostaje bez wpływu na karierę.

Dane kontaktowe – w dobie współczesnej technologii na pewno wymagane jest, by osoba aplikująca podała do kontaktu zarówno adres mailowy, jak również telefon. Ponadto istotne jest podanie również adresu zamieszkania, a przynajmniej miasta. Dla przyszłego pracodawcy może nie być bez znaczenia to, czy np. dojeżdżasz do miejsca pracy, co niekiedy może wiązać się np. ze spóźnieniami, itp.

Ponadto wysyłając plik z CV, zatytułuj go według swoim imieniem i nazwiskiem, by pracodawca nie musiał w przyszłości otwierać wszystkich plików, by znaleźć Twoje dokumenty – może nie mieć na to czasu, cierpliwości, a tym samym Twoja szansa na pracę może przepaść.

CV

Nieodpowiednie zdjęcie do CV może źle wpłynąć na wizerunek.

Estetyka tak samo ważna jak merytoryka

Strona wizualna jest to pierwszy aspekt na jaki zwraca uwagę pracodawca. Oczywiście nie każdy musi wykazywać się umiejętnościami w programie graficznym. W Internecie można znaleźć wiele gotowych narzędzi, tak zwanych kreatorów, dzięki którym stworzenie CV jest jedynie kwestią własnej wyobraźni.

Nie zapominaj o takich elementach jak zdjęcie, które powinno znaleźć się na górze dokumentów oraz hierarchii informacji:

  • Dane kontaktowe
  • Doświadczenie zawodowe – najwcześniejsze doświadczenie na górze
  • Wykształcenie – umieszczamy informacje od wykształcenia średniego wzwyż, chyba, że wcześniejsze szkoły uchodzą za elitarne
  • Kilka słów o sobie, swoich zainteresowaniach

Pamiętaj o zachowaniu klarowności wizualnej, by wszystko było czytelne i logiczne. Jeśli tylko się da, przedstawiaj informacje w sposób graficzny np. za pomocą wykresu kołowego, ikon – oczywiście wszystko w ramach rozsądku.

Nie kłam i nie popełniaj błędów!

Nierzetelność lub nawet brak kompetencji może się przejawiać w wielu aspektach. Tak samo jak na aspekt graficzny powinieneś zwracać szczególną uwagę, na aspekt merytoryczny. Pierwszą zasadą jest podawanie zawsze prawdziwych informacji. I być może istnieje małe prawdopodobieństwo, że przyszły pracodawca postanowi zweryfikować zamieszczone w CV dane, nie jest to jednak niemożliwe. Dlatego deklarując się, jako były pracownik danej firmy, należy być nim naparwdę. Ponadto kłamstwo tego typu wypłynie na pewno, w przypadku zatrudnienia. Nie da się uniknąć pytań o poprzednie stanowisko, doświadczenia i inne szczegóły.

Inna kwestią są błędy językowe, gramatyczne i tak zwane literówki. Świadczą one bardzo źle o osobie starającej się o pracę, zwłaszcza jeśli aplikuje na stanowisko związane w jakiś sposób z tworzeniem tekstów, sporządzaniem dokumentów lub po prostu kontakcie z klientem poprzez maila. Osoba, która nie potrafi napisać tekstu o sobie w sposób poprawny, z pewnością będzie tego typu błędy popełniać również w innych dokumentach.

Weryfikacja informacji

Mylnym jest twierdzenie, że im dłuższe CV, tym lepiej. Tak naprawdę sztuką jest zamieszczenie wszystkich informacji na jednej stronie. Dlatego niekiedy konieczne jest „przesianie” informacji ważnych, od ważniejszych. Nie jest to zadanie łatwe, zwłaszcza jeśli posiadamy naprawdę imponującą praktykę. Jednak kluczem do tego zadania może być weryfikacja stanowiska oraz profilu firmy do której się aplikuje. Warto poszukać w swoim doświadczeniu elementów, które mogą być potencjalnie „atrakcyjne” dla pracodawcy i je wyeksponować.

Ponadto dodawanie niektórych informacji jest po prostu nie na miejscu. Jeżeli zamieszczamy informacje o tym, że braliśmy udział w zbiorach borówek w Holandii, może to być atrakcyjne stanowisk o bardzo wąskim profilu i tylko wtedy, gdy doświadczenie obejmuje praktykę w bardziej rozbudowanym ujęciu, aniżeli same zbiory. W innym wypadku takie informacje lepiej zachować dla siebie.

CV

Wyróżniaj się!

Przyjęło się, że wysyłanie tej samej kopii CV jest czymś normalnym. Prawdą jest, że już na pierwszy rzut oka da się zobaczyć (a w szczególności są to w stanie dostrzec pracownicy działu HR), że osoba aplikująca na dane stanowisko podeszła do procesu rekrutacji w sposób bardziej zaangażowany. Między innymi dotyczy się to wcześniej wspomnianej weryfikacją informacji, jednak śmiało można pójść o krok dalej.

Przede wszystkim wyzbądź się odgórnie przyjętych standardów. Żyjemy w czasach, gdzie bycie oryginalnym jest nie tylko czymś cenionym, ale niekiedy wręcz wymaganym. Dotyczy się to na pewno branż, gdzie bycie kreatywnym, jest elementem pracy. Wysłanie przygotowanego w sposób standardowy CV  na tego typu stanowisko, nie zda egzaminu.

Warto jest w takim dokumencie zawrzeć takie elementy jak np. Twoje plany. Wskaż swojemu przyszłemu pracodawcy, że w przyszłości chcesz np. zarządzać dużym zespołem, koordynować projekty lub po prostu zajmować nawet stanowiska dyrektorskie. Taka deklaracja jest portretem Twoich ambicji i wskazówką, jaką ścieżką zamierzasz podążać.

Jeśli wiesz, że charakter pracy i stanowisko na jakie aplikujesz na to pozwala,  wykaż się swoją kreatywnością. Wykonaj, a następnie wydrukuj i wyślij w kopercie (najlepiej utrzymanej w konwencji Corporate Identity firmy do której aplikujesz) opis swojej osoby. Zrób to w sposób niestandardowy, im bardziej oryginalny i w „Twoim stylu”, tym lepszy dasz obraz swojej osoby. Takie praktyki nie są z pewnością popularne, dlatego tym bardziej rzetelne wykonanie i oryginalność zostaną zauważone, a być może i docenione.

Bądź sobą!

CV jest dokumentem, które zawiera jedne z najbardziej istotnych informacji w naszym życiu. Z pewnością należy przestrzegać kilku zasad, jednak na pewno to, co pozwoli Ci na znalezienie pracy swojej marzeń, to pewność siebie oraz własne poczucie wartości. Dopełnieniem będzie niewymuszona naturalność, o którą w dzisiejszych czasach coraz trudniej.

Z naszymi wskazówkami na pewno uda Ci się zaprezentować z najlepszej strony. Powodzenia!