Jak pogodzić pracę i studia w tym samym czasie?

Jak pogodzić pracę i studia w tym samym czasie?

Jednoczesne studiowanie i pracowanie, to prawdopodobnie jedna z najtrudniejszych rzeczy, jaką kiedykolwiek przyjdzie Ci w życiu robić. Ale nie martw się – doświadczenie tysiąca absolwentów pokazuje, że nie jest to niemożliwe. Czy uda Ci się pogodzić obie te rzeczy – to zależy wyłącznie od Ciebie. W tym artykule podamy Ci kilka praktycznych porad, które pomogą Ci zmaksymalizować czas, tak, abyś z powodzeniem mógł pogodzić pracę i studia.

1. Organizuj i planuj

Aby pogodzić pracę i studia, musisz przede wszystkim właściwie zarządzać swoim czasem. Wiemy – łatwiej powiedzieć, niż zrobić, ale to właśnie umiejętność organizowania czasu jest kluczem do osiągnięcia sukcesu. Ustal miesięczny, tygodniowy, a nawet i codzienny plan działania (używając kalendarza w telefonie lub w tablecie możesz mieć go zawsze pod ręką). Wprowadź do kalendarza terminy związane zarówno z pracą, jak i ze studiami. Dużo łatwiej ocenisz swoją dostępność dla innych zobowiązań, typu: rodzina, hobby, życie towarzyskie itd. mając przed oczami pełny harmonogram. Dopasuj konkretne ramy czasowe do pracy i nauki, tak, aby mieć pewność, że nie będą się pokrywać. Zostaw bufor czasowy dla nagłych obowiązków. Kiedy już zaplanujesz odpowiednio swój czas – trzymaj się go. W przeciwnym bowiem razie może się zdarzyć, że nagromadzenie działań nie pozwoli Ci dotrzymać terminów.

2. Komunikuj się

jak_pogodzic_studia_i_prace_2

Podziel się swoim harmonogramem z tymi, którzy mają wpływ na Twoje życie (rodzina, znajomi, szef, współpracownicy). Poinformuj ich, jakie masz cele i zadania na najbliższy czas, aby mogli wiedzieć, gdzie i kiedy będziesz dostępny (istnieją różne aplikacje z opcją udostępniania kalendarza, którą pomogą Ci to zrobić). Komunikacja jest ważna, ponieważ nie każdy z kim pracujesz, może wiedzieć, że twoja dyspozycyjność zależy od rozkładu zajęć na uczelni. Podobnie, nie wszyscy studenci z twojej grupy mogą mieć świadomość na czym polegają obowiązkowi zawodowe. Jeśli przedstawisz im swoją dostępność – będą bardziej skłonni udzielić Ci wsparcia (np. pracodawca pozwoli Ci wcześniej wychodzić z pracy, kolega z roku skseruje dla Ciebie notatki itp.)

3. Poukładaj priorytety

Na początek ustal konkretne cele do zrealizowania w obrębie pracy i studiów. Spójrz na nie uczciwym okiem i zastanów się, które z nich jesteś w stanie realnie doprowadzić do końca. Pamiętaj, możesz zrealizować wszystkie cele, ale nie wszystkie na raz. Dlatego ustal priorytety i zaakceptuj, że od czasu do czasu w twoim harmonogramie mogą pojawić się zakłócenia. Podział priorytetów na pracę i studia jest ważny, ale może trzeba będzie opuścić kilka zajęć na uczelni, aby nadrobić zaległości w pracy. Miej świadomość, że priorytety mogą się zmieniać.

4. Ucz się z głową

W pierwszym kroku zapoznaj się z planem studiów na dany semestr. Następnie dokładnie przeanalizuj karty przedmiotów (tzw. syllabusy), aby dowiedzieć się, jaka będzie tematyka czekających Cię zajęć, forma zaliczeń i egzaminów. Taka wiedza to połowa sukcesu. Do pełni, potrzeba Ci jeszcze listy z jasno określonymi zadaniami wynikającymi ze studiów i z góry przypisanymi do kalendarza (np. data sesji egzaminacyjnej). Utworzone w ten sposób ramy czasowe pozwolą Ci zaplanować terminy na naukę, czy to pół godziny w tygodniu czy dwie – w zależności od natężenia uczelnianych obowiązków.

5. Stwórz sobie przestrzeń do nauki

jak_pogodzic_studia_i_prace_3

Znajdź spokojne miejsce, w którym nic nie będzie Cię absorbowało bardziej niż nauka (i nikt). Niech to będzie nawet niewielki kącik, byle z dala od domowego zgiełku tj. telewizji, rozmów telefonicznych, innych członków rodziny, współlokatorów. Komputer, notatki, podręczniki trzymaj w jednym miejscu – pozwoli Ci to mieć do nich szybki i łatwy dostęp, gdy zajdzie taka potrzeba zwłaszcza, kiedy wrócisz zmęczony po całym dniu w pracy.

6. Pracuj mądrze, a nie ciężko

Szukaj sposobności, aby upiec dwie pieczenie na jednym ogniu. Potrzebujesz na zakończenie semestru oddać pracę zaliczeniową z zarządzania projektami – wykorzystaj jakąś rzeczywistą sytuację z pracy i opracuj ją jako projekt. Rób notatki z wykładów w zeszycie, z którego łatwo wyrywać kartki. Zamiast dźwigania całego zeszytu lepiej nosić ze sobą tylko potrzebne notatki i sięgać do nich w krótkich wolnych chwilach (kolejka w sklepie, korek na skrzyżowaniu, oczekiwanie na dowóź pizzy…itd.). Jeśli wykładowca wyraża zgodę, nagrywaj wykłady i słuchaj ich w czasie codziennych dojazdów.

7. Korzystaj z elastyczności

Wykorzystaj elastyczność w pracy. Zapytaj szefa o elastyczny czas pracy, możliwość pracy w domu lub w niepełnym wymiarze godzin. Zasugeruj dostosowanie grafiku pracy do zajęć na uczelni. Przekonaj pracodawcę, że wiedza wyniesiona ze studiów przełoży się  na wzrost twojej efektywności w pracy.

8. Unikaj drobnych pożeraczy czasu

Organizuj swoje zajęcia i spotkania tak blisko domu lub miejsca pracy, jak to tylko możliwe – zyskasz w ten sposób czas, który niechybnie straciłbyś na przemieszczenie się z jednej części miasta do drugiej (nie żyjemy co prawda w Nowym Jorku, ale współczynniki zakorkowania mamy takie jak na brooklińskim moście).

Naucz się mówić “nie!” tym osobom i rzeczą, którą zwodzą Twój czas i energię na manowce czyli tym samym negatywnie odbijają się na Twoich studiach lub pracy. (Facebook? nowy filmik na Youtubie? plotkowanie? zbyt długie przerwy na kawę? Wiesz, o co nam chodzi!)

9. Naucz się zarządzać stresem

Stres jest nieodłącznym towarzyszem współczesnego życia, a bycie jednocześnie studentem i pracownikiem oznacza spotęgowanie jego nakładu. Dlatego musisz dowiedzieć się nie tego, jak go unikać, ale tego, jak utrzymać jego poziom w ryzach. Jakie działania mogą pomóc Ci w redukcji stresu? Rób sobie regularne przerwy w trakcie wykonywania codziennych czynności, staraj się utrzymywać zdrowy styl życia (dobrze się odżywiaj), nie zapominaj o aktywności fizycznej, doceniaj sen. Pamiętaj, że codzienna rutyna, nawet ta w dążeniu do celu, nie może być całym twoim życiem. Sprawdź, co jeszcze życie może Ci zaoferować!

10. Odpoczynek jest ważny

jak_pogodzic_studia_i_prace_4

Czy to w ogóle możliwe, aby nieustanie być maksymalnie skoncentrowanym na pracy i na studiach? Szczerze mówiąc nie – “nawet pracujący jak pszczółka czasem nagle zaczyna bzykać” (Lew Tołstoj). Dlatego nie zdziw się, kiedy przyjdzie taki dzień, w którym dopadnie Cię zmęczenie i zniechęcenie. Ba! Może nawet pojawią się plany rezygnacji (ze studiów lub z pracy). Wówczas pamiętaj, że to, co zajmuje twój czas, to zarówno studia, jak i praca i obie te rzeczy są równie ważne. Żeby unikać jednak takich krytycznych sytuacji, zawsze w swój harmonogram zajęć wpisuj czas na relaks. Pozwól sobie na odpoczynek, nawet jeśli miałoby to być tylko 15 minut dziennie. Jeśli natomiast zauważysz u siebie objawy wypalenia (zmniejszona wydajność pracy, gorsze wyniki w nauce, rozdrażnienie) nie wahaj się wziąć dłużej przerwy: wykorzystaj urlop, pojedź na weekend w góry, odwiedź dawno nie widzianych znajomych. To pomaga.

Na koniec, najważniejsze! Pamiętaj, dlaczego prowadzisz “podwójne życie” (studenta i pracownika). Rolę studenta odgrywasz tymczasowo, a twoim finalnym celem jest rozwój kariery zawodowej. Możesz zazdrościć pełnowymiarowym studentom (czyli tym bez stałej pracy), ale zważ na to, że to Ty posiadasz kluczowy składnik, którego im brakuje – doświadczenie zawodowe.  A to ono, na dzisiejszym rynku pracy, jest bezcenne.