Jak dobrze wypaść na rozmowie kwalifikacyjnej? cz.1

Jak dobrze wypaść na rozmowie kwalifikacyjnej? cz.1

W ostatnim wpisie wskazywaliśmy jak przygotować CV, które zrobi wrażenie na potencjalnym pracodawcy oraz będzie wolne od nudy i błędów. Jeśli zastosowaliście się do tych wskazówek, z pewnością rozdzwoniły się do Was telefony od pracodawców, chcących umówić się na rozmowę kwalifikacyjną. Podpowiadamy jak wypaść, by nie tylko się nie ośmieszyć, ale przy okazji zdobyć pracę marzeń.

Czym jest rozmowa kwalifikacyjna?

Używając nieco bardziej potocznego języka, rozmowa kwalifikacyjna jest zapoznaniem się pracodawcy z potencjalnym pracownikiem, który złożył swoją aplikację do danego przedsiębiorstwa. Rozmowa ta, jest poszerzeniem wiedzy pracodawcy na temat pracownika o fakty, które nie zostały zawarte w CV.

Ponadto rozmowa kwalifikacyjna jest niejako określeniem obopólnych oczekiwań. Zarówno pracodawcy wobec pracownika, zakresu jego obowiązków, jak również pracownika, w odniesieniu do warunków zatrudnienia oraz wysokości zarobków.

Kandydat ma możliwość zaprezentowania swojej osoby, charakteru, jak również zapoznania się z potencjalnym pracodawcą. W kontekście podjęcia decyzji o podjęciu się pracy na stanowisku, na które aplikuje, również może mieć bardzo duże znaczenie.

Coraz częściej stosuje się wieloetapową rozmowę kwalifikacyjną. Pierwszym etapem jest tradycyjna rozmowa. Natomiast następne kroki dotyczą sprawdzenia poziomu wiedzy pracownika z danego obszaru wiedzy, która pozwoli mu na rzetelne wykonywanie pracowniczych zadań.

Rekrutacja trwa, zanim się zaczęła

Z drżeniem w ręku odbierasz telefon od nieznanego numeru, ponieważ wiesz, że może to być Twój potencjalny pracodawca. Jest to niezwykle przyjemna, ale również stresująca chwila. Ważne jest, aby zachować się neutralnie i rzeczowo przyjąć informacje, które bezzwłocznie musisz zapamiętać! Najlepiej jest je zapisać, ponieważ pomyłka odnośnie miejsca lub czasu rozmowy kwalifikacyjnej jest niezwykle niestosowna.

Teraz Twoim zadaniem jest dobrze się przygotować przed rozmową. Jeśli jeszcze do tej pory tego nie zrobiłeś, koniecznie zadbaj o takie aspekty jak:

Zdobądź jak najwięcej informacji odnośnie firmy. Najlepszym źródłem z pewnością będzie Internet, ale równie przydatna może okazać się np. prasa branżowa. Pytanie o stan wiedzy osoby rekrutowanej to niemal standard, a nieznajomość odpowiedzi na nie może niezwykle źle wpłynąć na Twój wizerunek.

Popytaj znajomych o opinię. „Wywiad środowiskowy” w gronie znajomych jest niezwykle cenny, jeśli oczywiście mamy możliwość przeprowadzenia go. Niezależnie od tego, co znajdziesz w sieci, opinia ludzi, którzy mieli styczność z przedsiębiorstwem jest prawdziwym źródłem bezcennej wiedzy.

Wygląd – ważna część rekrutacji

Oczywiście pierwsze wrażenie – chociaż wielu stara się od tego uciec – jest bardzo ważnym czynnikiem, który definiuje nas w oczach osoby rekrutującej. Rozmowa kwalifikacyjna wygląda nieco inaczej, aniżeli miało to miejsce chociażby 10 lat temu. Obecnie odchodzi się od nadmiernej elegancji, stawiając na nieco bardziej swobodny styl.

wygląd rozmowa

Osoba rekrutująca analizuje każdy element wyglądu

Wiele jednak uzależnione jest od stanowiska oraz miejsca pracy, na które aplikujesz. Jeżeli jest to praca w miejscu, gdzie, na co dzień wymagany jest strój galowy, konieczne jest przyjście na rozmowę kwalifikacyjną w równie eleganckim stroju. Jeśli natomiast jest to praca, gdzie nuta szaleństwa czy oryginalności jest wręcz wymagana (np. prezenter telewizyjny czy marketingowiec), warto jest postawić nie tylko na bardziej luźnych elementach, ale również takich, które pokażą bogatą osobowość.

Warto również pamiętać o takich aspektach wyglądu jak np. odpowiednio wyprasowany i schludny ubiór,  zadbana fryzura, stosowna biżuteria czy zadbanie o higienę osobistą itp. Wszystko musi być zapięte na ostatni guzik. I to w dosłownym tego słowa znaczeniu! Nawet najmniejsza pomyłka może spowodować, że osoba rekrutująca wyrobi sobie o nas złe zdanie.

Używkom mówimy „Nie!”

Spożywanie jakichkolwiek używek przed rozmową kwalifikacyjną może okazać się nie tylko błędem, ale wręcz utratą szansy na zdobycie wymarzonej pracy. Wielu palaczy swój stres lubi lub musi odreagować w „dymku” tuż przed wejściem na rozmowę kwalifikacyjną. Warto jednak pamiętać o tym, że osoby, które nie palą, od razu wyczują zapach świeżo spalonego papierosa. Jest to źle postrzegane przez niektórych pracodawców, zwłaszcza w kontekście czasu pracy, a raczej częstych przerw na papierosa.

Podobnie jest z alkoholem oraz narkotykami – tutaj efekty mogą utrzymywać się nawet następnego dnia, dlatego ich zażywanie jest wysoce niewskazane.

Bądź przygotowany – zabierz ze sobą ekwipunek

Rozmowa kwalifikacyjna wymaga, aby zabrać ze sobą lub przygotować pozornie nieważne przedmioty:

Długopis i coś do pisania: może się okazać, że przyszły pracodawca będzie chciał przekazać lub podyktować Ci jakieś informacje. By upewnić się, że wszystko odpowiednio zapamiętasz, warto jest wziąć bloczek i długopis, a nawet dwa – w razie gdyby jeden z nich postanowił wypisać się w tym niezwykle ważnym momencie. Proszenie o coś do pisania osobę rekrutującą może być niepożądaną oznaką nieprzygotowania. Jeżeli w CV masz wpisane „dobra organizacja” w takiej sytuacji niestety mija się to z prawdą.

Wycisz lub wyłącz telefon: tak jak w kinie – by nie przeszkadzać sobie i innym należy wyłączyć wszystkie dźwięki, by nie przerwały rozmowy.

Chusteczki: choć wydaje się to dziwne, warto jest mieć zawsze chociaż jedną chusteczkę przy sobie. Jeśli nie dla siebie, to dla osoby rekrutującej. Jeśli nie dysponuje własnym zasobem, w razie potrzeby, z pewnością będzie niezwykle wdzięczna.

Referencje: jeżeli posiadasz zestaw referencji od swoich byłych pracodawców, warto jest je przygotować w formie drukowanej i zabrać ze sobą na rozmowę kwalifikacyjną. Co prawda rzadko takie dokumenty są wymagane, jednak na pewno bardziej pomorze, aniżeli zaszkodzi.

Zapraszamy do części drugiej!