Informacja w social media na przykładzie portalu Facebook.

Informacja w social media na przykładzie portalu Facebook.grafika-4

Natłok internetowych zasobów, sprawia, że zwracamy uwagę jedynie na ich odsetek. Przed rozpoczęciem umieszczania informacji w sieci warto więc zdać sobie sprawę z mechanizmów, które powodują, że wybieramy interesujące nas treści. Co sprawia, że widzimy informacje, a co powoduje, że na nie reagujemy? Odpowiedzi na te pytanie wcale nie są proste i jednoznaczne…

Serwisy społecznościowe nastawione są na premiowanie atrakcyjności informacji, oraz ich spersonalizowaniu. Jeśli na swojej tablicy często klika się na wiadomości marki Y, istnieje zwiększone prawdopodobieństwo, że kolejne posty tej marki, także się wyświetlą – dlatego, że często się na nie reaguje. Ponadto podstawą istnienia portali społecznościowych jest sortowanie informacji ze względu na częstość podejmowanych interakcji. Kliknięcia „Lubię to” na Facebooku i Instagramie, „Piwka” na portalu Wykop, plusiki w serwisie Demotywatory, czy liczby odtworzeń utworów na Last FM, oparte są na zasadzie kuli śnieżnej, czyli na tym, że pierwsze reakcje najczęściej pociągają za sobą kolejne. To co widzimy na naszych ścianach, kokpitach i panelach, jest więc w przypadku Facebooka i Instagrama swoistym pomostem pomiędzy indywidualnymi preferencjami, a upodobaniami naszych znajomych

Facebook i Instagram, to doskonale zaprojektowane nośnikireklamowe, jednak dla wielu internautów zasady rozmieszczenia treści to wielka niewiadoma. Dlaczego domyślnie sposób wyświetlania wiadomości, jakie widzimy na swoich personalnych „ścianach” umieszczone są niechronologicznie? Dlaczego pomimo śledzenia profili wielu marek, na ekranie pojawiają się wiadomości tylko niektórych z nich? Spróbujmy odpowiedzieć na te pytania.

„Jak to działa”, czyli weźmy na warsztat Facebooka

Zdarza się, że profile dużych marek mających kilkaset tysięcy subskrybentów, notują zaangażowanie na poziomie kilku lub kilkunastu polubień, zaś nawet stokrotnie mniejsze profile hobbistyczne, przyciągają większą uwagę nie tylko w postaci liczby znaczników „Lubię to”, ale też w formie komentarzy i udostępnień. Dlaczego tak się dzieje?

Sposób rozpowszechniania informacji na Facebooku można porównać do sprzedaży czasopisma. Samo subskrybowanie profilu marki zwiększa „nakład” w postaci ilości subskrybentów ale nie sprawi, że użytkownicy zareagująna treści, które ta marka publikuje. Liczba profili marek w stosunku do użytkowników stale rośnie, użytkownicy subskrybują więcej fanpage’y niżsą w stanie śledzić, Facebook musi więc dokonać filtracji informacji na naszych ścianach.

Zasięg organiczny

Posty na Facebooku, nie wyświetlają się u wszystkich użytkowników w jednym momencie, lecz w pierwszej kolejności u osób, które najczęściej reagują na posty danej marki. Każde kliknięcie, polubienie, skomentowanie lub udostępnienie wiadomości sprawia, że zasięg postu zwiększa się do kolejnych subskrybentów śledzących profil marki. W rezultacie osoby wierne iklikające , dostają wiadomości jako pierwsze, te reagujące rzadziej do kilku godzin później, natomiast osoby rzadko wchodzące w interakcje: na dzień następny lub… wcale.

Należy dbać o atrakcyjność każdej wiadomości, bowiem może dojść do sytuacji, w której niepoczytne treści zmniejszają zasięg kolejnych. I odwrotnie: wchodząc w interakcje z profilem marki zwiększamy jego potencjalny zasięg sprawiając, że wiadomości z profiluwyświetlają się u większej ilości subskrybentów.

Zasięg płatny:

Facebook umożliwia właścicielom fanpage’y płacenie za widoczność informacji. Nie muszą to być duże kwoty: już dwa złote pozwala dotrzeć nawet do 400 użytkowników. Facebook stworzył intuicyjne narzędzia, za pomocą których skonfigurowanie grupy docelowej jest proste, skuteczne i kompleksowe zarazem. Możemy określić lokalizację w jakich wyświetli się reklama, sprecyzować dane demograficzne, określić zainteresowania osób do jakich będzie docierać treść, a nawet wyświetlać się odbiorcom na podstawie ich zachowań na stronie. W odróżnieniu od zasięgu organicznego, treści wyświetlają się bez względu na reakcje użytkowników.

Istnieją trzy podstawowe formydotarcia do użytkowników Facebooka za pomocą treści sponsorowanych:

Promowanie postu: zwiększenie zasięgu danej wiadomości, które sprawi, że post wyświetli się u większej ilości użytkowników.
Promowanie witryny: Spowoduje, że odbiorcom wyświetli się banner przenoszący do strony internetowej. Zwiększa ilość odwiedzin witryny
Promowanie strony: powoduje, że użytkownikomwyświetla się profil marki, z możliwością jego subskrypcjigrafika-2

Dziesięć wskazówek dotyczących prowadzenia profilu marki na Facebooku:

Systematycznie umieszczaj treści:

Staraj się nie dopuszczać do kilkudniowych przerw. Jeżeli piszesz rzadziej, rozplanuj dni publikowania informacji w taki sposób, aby nie stworzyćluki dłuższej niż dwudniowa. Nie pisz dwóch postów dziennie, jeśli w następnym dniu nieumieścisz żadnej wiadomości – zamiast tego ustal umieszczenie postu na następny dzień. Inaczej mówiąc, jeśli w jakimś okresie poczujesz, że masz więcej pomysłów – nie publikuj ich spontanicznie, zaplanuj ich publikacje na kolejne dni.

Analizuj statystyki Facebooka i wyciągaj z nich wnioski:

Facebook to kopalnia wiedzy odnośnie osób śledzących fanpage. Dopasuj treści do dominującego wieku i płci swoich odbiorców, a także umieszczaj wiadomości w porach, w których subskrybenci przebywają na Facebooku najczęściej. Przeanalizuj aktywność swoich fanów na poszczególnych postach, by stwierdzić jakie rodzaje wiadomości cieszą się największym powodzeniem.

Analizuj konkurencje:

W menu statystyk fanpage’a, w zakładce ,,Podsumowanie” istnieje możliwość obserwowania stron innych marek. Warto skorzystać z tej opcji i dodać do panelu jak najwięcej konkurencyjnych i zaprzyjaźnionych profili, aby uporządkować sobie wiedzę o swojej branży. Jak rozwijają się inne fanpage i jaki rezultat przynoszą publikowane przez nich treści? Regularne zaglądanie na tak stworzoną listę pozwoli odpowiedzieć na te pytania, a także zaczerpnąć inspiracje dowłasnych działań.

Twórz dobre relacje z innymi markami, instytucjami, blogerami i profilami miejsc:

Zastanów się, jakie fanpage mogą pomóc w promowaniu Twojej strony, sam polub ich wiadomości, pojawiając się w ten sposób na zaprzyjaźnionych ścianach. Komentuj ciekawe treści, od czasu do czasu rozważ udostępnianie postów zbieżnych z tematem Twojej strony. Proponujwspółpracę tym podmiotom, które mogą Ci pomóc – Istnieje duże prawdopodobieństwo, że inne profile odwdzięczą się Tobie tym samym, a posiadanie sojuszników polubiających i komentujących wiadomości, jest kluczem do zwiększania zasięgu postów.

Twórz treści przydatne dla swoich odbiorców i różnicuj je:

Zastanów się jak połączyć reklamę swojej marki z pożytecznością informacji i rozpisz listę tematów do których możesz nawiązywać. Nie przesadzaj jednak z tematyczną rozpiętością, pamiętając by przygotowane wiadomości nawiązywały do marki. Jeśli masz stronę internetową, zamieszczaj linki do umieszczanych tam treści, przygotowuj artykuły. Twórz ciekawe grafiki zawierające informacje lub ciekawostki branżowe. Pamiętaj, aby żadna z form, nie dominowała nad innymi. Wiele fanpage’y popełnia błąd w postaci umieszczania wiadomości jednegotypu: w szczególności w postaci memów, lub filmików.

Nie przesadzaj z długością informacji:

Największym powodzeniem cieszą się krótkie wiadomości, które nie przekraczają pięciu – sześciu zdań. Jeśli planujesz umieszczanie artykułów, koniecznie załóż stronę internetową i publikuj odnośniki do strony z kilku zdaniowym objaśnieniem jego tematu.

 Zwracaj pytania do swoich czytelników:

Warto jest postawić przysłowiową kropkę nad i kończąc treść postu pytaniem, by zachęcić odbiorców do umieszczenia komentarza. Wypowiedzi odbiorców w bardzo istotny sposób zwiększają zasięg wiadomości.

Zainwestuj pieniądze w Facebook Ads:

Przeanalizuj statystyki dotyczące Twojej grupy odbiorców, wykorzystaj swoją wiedzę o specyfice grupy docelowej swojego Fanpage’a, sporządź listę zainteresowań potencjalnych fanów, ustal wiek, płeć oraz lokalizację i zacznij promować własne treści na Facebooku. Rozpocznij płatne zwiększanie zasięgu własnego profilu, poszczególnych postów, oraz strony internetowej (jeśli ją posiadasz).

Umieszczaj jak najlepsze grafiki:

Nie wszystkich stać na zatrudnienie grafika, warto jednak szczególną uwagę zwrócić na tworzenie autorskich ilustracji i memów. Istnieją przystępne i darmowe aplikacje, dzięki którym samodzielnie będziesz w stanie stworzyć estetyczny obrazek. Piktochart lub Canva pozwalają na stworzenie ładnych grafik bez konieczności znajomości obróbki graficznej.

Organizuj wydarzenia:

Udowodnij, żetwoja marka to realnie istniejąca społeczność. Jeśli profil marki reprezentuje sztab określonych ludzi, stwórzcie burzę mózgów dotyczącą tego, co możecie zaoferować odbiorcom i z kim możecie współpracować podczas organizacji wydarzenia. Rozważ z jakimi fanpage’ami możesz współpracować, by ten cel osiągnąć. Spróbuj dotrzeć do wpływowych osób – im większy zasięg profilu marki, tym łatwiej będzie to zrobić.