Rozwój osobisty: doświadczenie zawodowe a konkurencyjność na rynku pracy.

Rozwój osobisty: doświadczenie zawodowe a konkurencyjność na rynku pracy.

Łatwiej zdobyć wiedzę i kwalifikacje czy doświadczenie i stałą pracę? Wchodząc na rynek pracy należy pamiętać o tym, by starać się być konkurencyjnym, a także nieustannie nad sobą pracować. Co więc zrobić, żeby zostać zauważonym?

Jeżeli skończyłeś studia z wyróżnieniem, działałeś w kole naukowym, ukończyłeś ciekawe praktyki lub staż – świetnie. Znacząco zwiększa to twoje szanse na rynku pracy, zwłaszcza na początku kariery zawodowej. Należy jednak wziąć pod uwagę, że istnieją także negatywne czynniki, które mogą stanowić przeszkodzę w znalezieniu pracy, ale nie jest możliwa ich zmiana z dnia na dzień. Jest to np. nieadekwatne wykształcenie w stosunku do potrzeb rynku pracy lub brak umiejętności potrzebnych do wykonywania dobrze opłacanego zawodu.

To naturalne problemy, z którymi boryka się wiele osób. Co więcej, nawet najlepszy wybór na szczeblu edukacji nie jest gwarancją sukcesu. Może zostać łatwo zaprzepaszczony złymi decyzjami podczas poszukiwania zatrudnienia lub roszczeniową postawą zakładającą, że skoro ma się odpowiednie wykształcenie, w niedługim czasie znajdziemy wymarzoną pracę. Ukończenie studiów to nie wszystko, nie można siedzieć bezczynnie i czekać, aż pracodawca sam zaproponuję nam pracę.
doswiadczenie-zawodowe

Dlaczego edukacja jest tak ważna?

Ludzie pragnący inwestować w siebie i osiągnąć jak największy sukces, nie powinni nigdy przestawać się uczyć. Z każdą nową umiejętnością zdobywa się kolejne szczeble rozwoju. Ułatwia to nadążać za zmieniającymi się standardami i wprowadzonymi nowościami, aby dopasować się do zapotrzebowania rynku. To cecha bardzo poszukiwana przez pracodawców. Wymaga ona trochę umiejętności analitycznych. Znajdują one również swoje zastosowanie przed podjęciem ważnej decyzji w życiu, czyli wyboru toku nauczania oraz zawodu. Należy wtedy dokładnie przeanalizować rynek pod kątem jego zapotrzebowań.

Jakie zawody uznawane są za przyszłościowe?

Analizując zestawienia najbardziej pożądanych zawodów na rynku pracy w 2016 roku, można wyróżnić takie profesje jak: HR Generalist (stanowisko dotyczące zarządzania zasobami ludzkimi tj. szkoleniami, rozwojem, rekrutacją i nawiązywaniem relacji biznesowych), Product Manager w zakresie bankowości, Asset Manager (strategie zarządzania nieruchomościami). Pożądanymi zawodami są również Project Manager, Specjalista ds. Social Media, Webmaster.

Od lat nieustannie rozwija się szeroko pojęta branża IT, wzrasta więc popyt na programistów aplikacji, a także grafików komputerowych. Istnieje również zapotrzebowanie na tłumaczy języków obcych – szczególnie niszowych (chiński, arabski, hindi, hiszpański). Pracę powinni bez większych problemów znaleźć weterynarze, pielęgniarki, fizjoterapeuci i psycholodzy. Dużą popularnością cieszy się branża budowlana – do najbardziej pożądanych zawodów należą: kierownik budowy/kontraktu, Fit – out Coordinator (koordynacja procesów związanych z adaptacją nowych pomieszczeń).

Portal dokariery.pl do topowych zawodów wymienia również Specjalistę ds. sprzedaży, Key Account Manager (kierownik ds. Kluczowych klienta), samodzielny księgowy, E-commerce Manager (specjalista ds. sprzedaży internetowej).

Źródło : Forbes, Studia.net, dokariery

http://kariera.forbes.pl/2016-rok-najlepsze-zawody-nadchodzacego-roku,artykuly,201511,1,1,2.html

http://www.studia.net/zawody-przyszlosci/1269-10-najbardziej-poszukiwanych-zawodow-w-polsce-w-europie-i-na-swiecie

http://dokariery.pl/-/rankingi-zawodow-przyszlosci-67975

pracy

 

Odpowiednia postawa to połowa sukcesu

Sam fakt, że czytasz ten artykuł świadczy pozytywnie o twojej postawie, ponieważ szukasz sposobów na zwiększenie swoich szans na rynku pracy. Obecnie wiedza i kwalifikacje już nie są jedynymi wyznacznikami sukcesu, wiele osób po ukończonych studiach zostaje bez pracy. Pracodawcy obok osiągnięć naukowych cenią sobie również doświadczenie.

Jeżeli jesteś u progu kariery zawodowej najlepszym sposobem na zdobycie praktyki zawodowej jest odbycie stażu. Efektywny stażysta, ma ogromną szansę na przedłużenie współpracy w postaci umowy. Nie bój się być kreatywny i podejmować ryzyko, zastanawiając się czy poradzisz sobie z natłokiem obowiązków. Podejmowane próby uczą, stają się ważnym doświadczeniem zawodowym.

Na sukces w pracy wpływa także wybór ścieżki kariery pod kątem własnych zainteresowań. Twoje hobby często może stać się pomysłem na przyszłość. Pomyśl, co lubisz robić i zastanów się, czy możesz w jakiś sposób połączyć to z pracą. Istnieje szeroki wachlarz kursów specjalistycznych, w których możesz uczestniczyć, a one zweryfikuję twoją dotychczasową wiedzę oraz ukażą mankamenty wymagającymi poprawy.

Cenną szansą zdobycia nowych umiejętności są projekty unijne, które aktywizują osoby bezrobotne i studentów. Za staże z Europejskiego Funduszu Społecznego pracodawca nie płaci, – jest to korzystne dla obu stron. Sfinansowane zostają w całości ze środków Unijnych. Polska jest krajem, który korzysta z takiej możliwości, otwierając drzwi do nowych kompetencji zawodowych dla wielu osób. Dlaczego staże cieszą się taką popularnością? Jeżeli pracownik sprawdzi się na stażu i pracodawca będzie z niego zadowolony to może on otrzymać etat w firmie.

Jednym ze Stowarzyszeń, które udzielają informacji na temat staży Unijnych jest Stowarzyszenie CRSA – dostarczają informacji na temat najnowszych projektów realizowanych przez Unię Europejską. Wymogi udziału w stażach są różne w zależności od zawodu szkoleniowego. W ramach projektu oferowane są np. indywidualne poradnictwa zawodowe, grupowe poradnictwa zawodowe, szkolenia, staże.  Niedawno realizowane projekty to: “Szkolenia-staż-etat”, “Praca – to się opłaca”, “POWER – do pracy”. W ramach tego ostatniego można uzyskać wiedzę w zakresie pracy kosmetyczki, wizażu, operatora CNC, obsługi komputera, technologa robót wykończeniowych, opiekunki w żłobku i klubie dziecięcym.


Źródło: Centrum Rozwoju Aktywności Społecznej

http://cras.org.pl/aktualnosci/zapraszamy-do-udzialu-w-nowych-projektach

Autoprezentacja

Doświadczenie jest kluczowe, jednak aby pracodawca je docenił, wymagana jest odpowiednia jej prezentacja. Przemyśl koncepcję swojego CV. Zastanów się, co umieścić w rubryce hobby. Definiuje to Ciebie i jak jesteś postrzegany przez pracodawcę. W trakcie rozmowy kwalifikacyjnej, pytanie o ostatnio obejrzany film, w przypadku kiedy w zainteresowaniach wpisało się „kino” są naturalne. W ten sposób sprawdzana jest prawdomówność. Niepewna odpowiedź podważa wiarygodność i psuje wizerunek.

Pracodawcy doceniają, że oprócz obowiązków dnia codziennego organizujesz czas na własne zainteresowania. Jednak nigdy nie wyolbrzymiaj swoich umiejętności – pisz prawdę. Unikniesz w ten sposób krępujących sytuacji podczas weryfikacji tych informacji.  Fałsz prędzej czy później wyjdzie na jaw, a złe wrażenie pozostanie.

Ciekawe zainteresowania to jedno, ale nie należy zapominać o właściwym dopasowaniu treści CV. Pamiętaj, żeby modyfikować je w zależności od tego, na jakie stanowisko aplikujesz. Zastanów się nad tym, jakie umiejętności mogą okazać się interesujące dla pracodawcy i postaraj się odpowiednio je zaakcentować.

Sprawdź też nasz artykuł o przygotowywaniu dobrego CV:

http://dobreszkolenie.com/jak-powinno-wygladac-dobre-cv/

Kompetencje

Wysyłasz mnóstwo CV, ale bez skutku? Bardzo ważna w poszukiwaniu pracy jest cierpliwość i wytrwałość. Pomyśl co możesz zmienić w swojej aplikacji? Może szukasz w nieodpowiednich miejscach, albo posiadasz za duże wymagania w stosunku do swoich predyspozycji? Choć czasem trzeba mieć tylko szczęście i być w dobrym miejscu i w odpowiednim czasie, wytrwałość i konsekwencja przynoszą równie satysfakcjonujące rezultatu.

Aplikując na wiele stanowisk, pracy oprócz CV wymagany jest list motywacyjny. Dobrze napisany wyróżni nas pośród innych kandydatów. Zastanów się uprzednio nad swoimi kompetencjami, aby list był klarowny. Dzielą się one na:

Umiejętności (element miękki) – zdolności nabyte, nasze talenty.

Cechy psychofizyczne (element miękki) – wrodzone lub nabyte, wszystkie cechy związane z zachowaniem, jak reagujesz na różne sytuacje, stres, charakter powiązany z kulturą osobistą czy inteligencja.
Wiedza (element twardy) – informacje, które posiadasz oraz umiejętność ich wykorzystania.

Kwalifikacje (element twardy) – formalne potwierdzenie wiedzy jaką posiadasz, potwierdzone np. certyfikatem, wyuczone czy nabyte.

Jak napisać list motywacyjny krok po kroku:

List motywacyjny powinien być krótki, nie zawierać więcej niż jednej strony. Musi być też przejrzysty, nie może zawierać literówek i błędów. Powinien zostać dobrze przemyślany, dlatego przed przystąpieniem do pisania zadaj sobie pytania :

– W jakim celu zostaje napisany?

– Dlaczego pracodawca powinien zainteresować się naszą kandydaturą?

– Jakie są nasze oczekiwania?

Podstawowe wytyczne:

Najlepiej, aby list motywacyjny został wydrukowany na kartce formatu A4. W kwestii czcionki nie należy przesadzać i szukać zbyt oryginalnej. Dobrze sprawdzi się standardowy Times New Roman lub Arial o rozmiarze 12. Wysyłając list motywacyjny e-mailem, dobrze jest zapisać go w formacie pdf. Jeżeli brak ci inspiracji, możesz wykorzystać istniejące już szablony listów motywacyjnych. Musisz jednak liczyć się z niebezpieczeństwem podobieństwa z listem innego kandydata. Po ukończeniu listu pokaż go bliskiej osobie, aby sprawdziła jego poprawność i spojrzała z innej perspektywy.

 

Wypełnij dokument podstawowymi informacjami:

Miejscowość, data

Nadawca:

Imię i Nazwisko
Adres
Telefon
e-mail

Adresat:

Imię i Nazwisko
Obejmowane Stanowisko
Adres
Szanowny Pan/i (stanowisko)

Trzy najważniejsze części listu motywacyjnego

Wstęp – Powinien zawierać informację na jakie stanowisko się ubiegamy oraz źródło ogłoszenia, na jakie odpowiadamy (np. wpis na portalu ogłoszeniowym).

Rozwinięcie – Jest to część gdzie opisujemy siebie. Musimy zawrzeć w niej swoje kompetencje, które mogą okazać się interesujące dla pracodawca i opisać posiadane doświadczenie. Pamiętaj o akcentowaniu umiejętności w zależności od stanowiska np. posiadanie analitycznego sposobu myślenia jest zaletą w przypadku Specjalisty ds. Social Media, a pogodne usposobienie, otwartość oraz empatia w przypadku pracownika socjalnego. Warto przywołać ukończone kursy w zakresie umiejętności wykorzystywanych na potencjalnym przyszłym stanowisku. Zaprezentuj swoje cechy osobiste związane z zawodem i poprzyj je przykładem. Chwal się tym, co już osiągnąłeś. Załącz poprzednie realizacje. Jest to miejsce na uzasadnienie, dlaczego właśnie ty jesteś odpowiedni kandydatem na tą posadę. Odnośniki do prywatnych kont w portalach społecznościowych również mogą okazać się twoją osobistą wizytówką, która może zadecydować o zatrudnieniu.

Zakończenie – Jest to zachęcenie pracodawcy, aby zaprosił nas na rozmowę kwalifikacyjną. Pamiętaj podpisz się pod listem motywacyjnym oraz umieść klauzulę, w której informujesz, że zgadasz się na przetwarzanie danych osobowych w procesie rekrutacyjnym.

Zachęcamy do przeczytania naszych artykułów o rozmowie kwalifikacyjnej:
http://dobreszkolenie.com/jak-dobrze-wypasc-na-rozmowie-kwalifikacyjnej-cz-1/
http://dobreszkolenie.com/jak-dobrze-wypasc-na-rozmowie-kwalifikacyjnej-cz-2/

pracy
Relacje, a kreowanie możliwości

Nie zapominaj nigdy o podtrzymywaniu relacji międzyludzkich. Wszystkich, nawet z pozoru nieistotnych. Tak naprawdę każdy znajomy, członek rodziny, czy współpracownik, może w przyszłości polecić Cię innemu pracodawcy – bo zna Twoje zalety, wie na czym się znasz. Dlatego tak ważne jest dbanie o swój pozytywny wizerunek na każdej płaszczyźnie – prywatnej i zawodowej. Pamiętaj o listach rekomendacyjnych, którymi możesz posiłkować się w swojej aplikacji.

Udział w tworzeniu pozytywnej atmosfery w miejscu pracy sprzyja budowaniu wizerunku. Jeżeli będziesz porozumiewał się z łatwością z innymi osobami, umiał z nimi współpracować wpłynie to na to, jak zostaniesz postrzegany. Firmy stawiają na relację między pracownikami, dlatego organizują im imprezy integracyjne, aby potrafili pracować w grupach i ufać sobie nawzajem.


Organizacja czasu

Zadbaj o swój rozwój osobisty: zaplanuj cele krótkoterminowe oraz długoterminowe, najlepiej zapisuj je w kalendarzu. Istnieje ogromna szansa, że profesjonalne podejście do pracy zostanie wynagrodzone przez pracodawcę. Zastanów się, jak maksymalnie wykorzystać wolny dzień, może wstaniesz godzinę wcześniej i wykonasz czynności, na które nie miałeś dotychczas czasu? Naucz się nadawania priorytetów obowiązkom. Niektóre z nich muszą zostać wykonane „na już”, inne możesz odłożyć najpóźniej. Aby zdecydować o poziomie ich istotności, użyj macierzy Eisenhowera.

Ćwiartka A: rzeczy pilne, które musisz zrealizować, ponieważ ich odkładanie prowadzi do konsekwencji, sytuacje kryzysowe zaniedbane wcześniejsze zadania.

Ćwiartka B: ważne, ale niepilne, które możemy rozłożyć w czasie, regularna praca.

Ćwiartka C:
rzeczy pilne, ale mało ważne, możemy wykonać zaraz po zadaniach A, mniej istotne, ale potrzebujące szybkiej realizacji.

Ćwiartka D: rzeczy mało ważne i mało pilne; po prostu ignoruj – wszystkie wypełniacze czasu.

 

Wspomóż się technologią

 

Kolejnym ułatwieniem sprawnej organizacji obowiązków może okazać się korzystanie ze specjalnych rozwiązań za pomocą smartfona. Mamy wiele aplikacji pomagających w organizacji czasu: Kalendarz Google,  Evernote,  Pocket , Asana, konta Google, Trello, Toggl, It’s focus time!, Mailbox, Any. do i Any.do Calendar. Takie aplikacje umożliwiają m.in. otrzymywanie powiadomień o czynnościach, które musisz wykonać.

Codziennie wieczorem sporządź listę działań na następny dzień. Jeżeli w ciągu dnia pojawią się nowe zadania zapisuje je, aby uzyskać systematyczność i oszczędzić sobie bałaganu w realizacjach. Ulokuj wszystko w jednym miejscu czy to będzie telefon czy zwykły kalendarz – zależy od Ciebie. Każdy ma swoją ulubioną metodę.

 

Więcej o efektywnym zarządzaniu czasem:

http://dobreszkolenie.com/sposoby-efektywnego-zarzadzania/

 

Podsumowanie:

W znalezieniu dobrze płatnej posady swój udział ma wiele czynników. Nie wystarczy ukończenie dobrych studiów, aby osiągnąć życiowy sukces. Duże znaczenie ma umiejętność organizacji pracy, zdobywanie doświadczenia i samorozwój. Nie bez znaczenia jest także elastyczność wobec wymagań rynku i dostosowanie się do jego potrzeb.

Dbając o właściwą prezentację swoich atutów i budując własny wizerunek można znacznie zwiększyć swoje szanse na znalezienie wymarzonej pracy. Poczyniony wysiłek i konsekwencja z pewnością odpłacą się w przyszłości.