Czym w życiu zawodowym jest pasja, a czym nie jest?

Czym w życiu zawodowym jest pasja, a czym nie jest?

Mówią, że pasja to wielka idea. Jeśli się ja posiada to jakby wygrać los na loterii, a jeśli człowiek się w niej realizuje – to już w ogóle wyższy poziom życiowego spełnienia. A jeśli to, co nas pasjonuje jest równocześnie naszym zawodowym zajęciem, to wówczas swoje szczęście możemy liczyć w gwiazdach.

Czy wiesz czym jest owa pasja, która odpowiada za sukces zawodowy i czy potrafisz ją zidentyfikować? Ułatwię Ci odpowiedź, wskazując czym ona nie jest. Poznaj 4 największe mity dotyczące rozumienia pasji.

Sprawdź nasz artykuł pt. „Pracownik a kreatywność”:
http://dobreszkolenie.com/pracownik-a-kreatywnosc/

 

1. Pasja to hobby

Nie zakładaj błędnie, że to, co wiąże się z Twoimi zainteresowaniami zagwarantuje Ci sukces zawodowy. Nawet jeśli uwielbiasz pływać, niekoniecznie będziesz usatysfakcjonowany pracując jako ratownik wodny. Możesz kochać malarstwo, ale nie musisz od razu prowadzić galerii sztuki. To, jak lubisz spędzać czas nie jest jeszcze pasją, lecz jej małym zalążkiem, który w dogodnych warunkach, pielęgnowany, rozkwitnie. Pamiętaj, że potrzeba czasu, aby z drzewa zebrać owoce, co oznacza, iż jedynie systematyczny rozwój zainteresowań może w przyszłości doprowadzić Cię do pracy marzeń – trzymając się powyższych przykładów – będziesz np. wziętym trenerem pływackim lub redaktorem poczytnego magazynu kulturalnego.

2. Pasja to talent

Możesz przyjść na ten świat z większymi lub mniejszymi zdolnościami. Jednak nikt nie zostaje hokeistą czy śpiewakiem operowym tylko i wyłącznie dlatego, że urodził się zwinny lub z głębokim basem. Tym, co czyni kogoś utalentowanym jest trening, ćwiczenia i technika. Posiadany talent jest jedynie trampoliną do pasji. Nie możesz się zatem usprawiedliwać tym, że praca idąca w parze z pasją dostępna jest tylko nielicznym. Ludzie z wrodzonym talentem z pewnością mają mniejszą odległość do sukcesu zawodowego, ale przecież nikt nie zabronił nam dochodzić do niego i okrężną drogą.

3. Pasja to przyjemność

Lubisz spędzać czas w kuchni, uwielbiasz przygotowywać posiłki i zajęcie to sprawia Ci przyjemność? Nie musi to jednak wcale oznaczać, że gotowanie jest Twoją pasją, a raczej, że zależy Ci na tym, aby to, co wychodzi spod twoich rąk było naprawdę dobre. Analogicznie – możesz nie lubić swojej pracy i wcale nie przesądza to o tym, że nie osiągniesz w niej sukcesu. Konstytucja daje Ci prawo do lubienia pracy, nie jest to jednak Twój obywatelski obowiązek. Jeżeli natomiast nie będzie Ci zależało na tym, czym się zajmujesz, to nigdy nie będziesz mógł powiedzieć o sobie, że pracujesz z pasją. Tylko wewnętrzna duma zmuszająca do dokładania wszelkich starań (nieważne jak liczonych, czy w godzinach, nieprzespanych nocach, hektolitrach kawy, czy w siarczystych przekleństwach), aby to, co się robi i za co jest się odpowiedzialnym było na najwyższym poziomie, gwarantuje zawodowe spełnienie.

Sprawdź nasz artykuł pt. „Zacznij tworzyć swoją markę już teraz”.
http://dobreszkolenie.com/budowanie-swojej-marki/

4. Pasja to antidotum

Pasja nie jest lekarstwem, które sprawi, że człowiek odzyska równowagę, wszystko po jej zaaplikowaniu natychmiast zacznie się układać, kłody pod nogami zamienią się w róże, a monety będą same maszerować w stronę konta bankowego. Można dziś odnieść wrażenie, że wiele sfrustrowanych osób ustawiło się w kolejce do lekarza po cudowny środek zwany pasją, który natychmiast sprawi, że ich praca stanie sie wymarzona, a wszelkie czynności zawodowe idealne. Co więcej, są przekonani, że w ogóle już nie będą odczuwali potrzeby pracowania. I tak trwają w nienawiści do aktualnego zajęcia, a oczekując na swoją kolej często popadają w jeszcze większy marazm i stają się jeszcze bardziej zgorzkniali. Chcesz takim zostać?