Cel zawodowy – czym jest i jak go wytyczyć?

Cel zawodowy – czym jest i jak go wytyczyć?

Cel zawodowy – czym właściwie jest?  Jak należy go poprawnie zdefiniować?

Cel zawodowy – no właśnie! Każdy z nas prędzej czy później – bez względu na etap ścieżki kariery, na którym się znajduje – zadaje sobie pytanie, czy obrana droga mająca zmierzać do zawodowej satysfakcji i samorealizacji jest właściwa! Nikt z nas nie posiada “Jedynego” pierścienia, który wskazuje odpowiednią drogę. Nikt…Czy aby na pewno? Przyjrzyj się uważniej swoim znajomym, z pewnością są wśród nich osoby, które są silnie przekonanie, czego chcą i dokąd zmierzają. Zdradzę Ci ich drogowskaz – oni ustalili sobie cel.

– „Czy możesz powiedzieć mi, którą drogą mam iść?” – zapytała Alicja.

– „To zależy, dokąd chcesz dojść” – odpowiedział Kot.

– „Nie wiem.”

– „W takim razie nie ma znaczenia, którą drogę wybierzesz”.

Przytaczam ten cytat pochodzący z „Alicji w krainie czarów”, aby uzmysłowić Ci, w jaki sposób wyznaczanie celów może ochronić Cię przez zabrnięciem w ślepą uliczkę (cały czas mowa o ścieżce kariery zawodowej). Jeśli poruszasz się w kierunku, który sam sobie wyznaczyłeś – masz świadomość, co musisz osiągnąć i wiesz równocześnie, na czym powinieneś się skoncentrować podejmując działania. Prędko też uświadomisz sobie, co sprowadza Cię na manowce i odwodzi od realizacji zawodowych planów. Taka wiedza działa niczym motywujący kompas wskazujący kierunki podróży, na podstawie zasady, że to, co zgodne z Twoją wizją pracy jest najważniejsze, zaś to, co nieistotne (pochłaniające wyłącznie czas i energię) jest odrzucane.

Jak zatem wytycza się cel zawodowy? Uwaga! Nie zakładaj z góry, że jest to wyczyn godny zdobycia Korony Ziemi. Muszę Cię rozczarować – to nic trudnego. Spójrz na to jednak z innej perspektywy, ludzie sukcesu na pewnym etapie swojej kariery zrobili dokładnie to samo, co możesz zrobić i Ty. Jesteś gotów postawić krok na drodze do spełnienia zawodowego? Aby zachęcić Cię do jego wykonania, przedstawiam Ci kamienie milowe procesu wytyczanie celów zawodowych, po których sukcesywnie możesz kroczyć.

Kamień 1: Nazwij cel – powiedz o nim głośno.

Jeśli zniknie Ci z horyzontu, będziesz mógł zawołać go po imieniu. Oczywiście nie chodzi tu o to, aby krzyczyć: “Chcę być bogatym człowiekiem”. Postaraj się natomiast spojrzeć na swój cel zawodowy jak na krajobraz i opisz szczegółowo, co widzisz. Przykładowo: “W wieku 40 lat pracuję w korporacji na stanowisku dyrektora zarządzającego”, “Po dniu 1 lipca roku 2032 otwieram prywatną praktykę pielęgniarską”, “Do maja przyszłego roku będę zarabiał więcej o 30%”. Tak wyraźnie określony cel motywuje do działania, zachęca do wykorzystywania pojawiających się okazji i wybierania wartościowych przedsięwzięć, które posłużą Ci do rozwoju zawodowego.

Kamień 2: Zmierz cel – wyceń go.

Bez wątpienia uznasz, że twój cel jest bezcenny. Nie ośmielę się zaprzeczyć. Musisz jednak stworzyć pewną skalę, która pozwoli Ci monitorować postępy, to one bowiem świadczą o tym, że w odpowiednim tempie zmierzasz w dobrym kierunku. Przekalkuluj to – jeżeli nie jesteś w stanie zmierzyć celu, to skąd będziesz miał pewność, że osiągnąłeś efekt końcowy? Co ważne niekoniecznie musi to być skala liczbowa, równie dobrze co złotówka brzmi np. uncja złota, czy “bycie w siódmym niebie”. Matematyka powziętego przez Ciebie celu zależy wyłącznie od twoich rachunkowych zdolności.

Kamień 3: Urealnij cel – nie szarżuj

Wszem i wobec znana jest historia o pewnym rycerzu, którzy walczył z wiatrakami. Cel, który przyświecał jego działaniom, choć znamienny, był jednak oderwany od rzeczywistości. Jeżeli nie chcesz “oberwać po głowie” śmigłem wiatraka – nie wyznaczaj sobie celu zbyt trudnego do realizacji. Nie zaprzeczam, że można potknąć się i o źdźbło trawy, ale wówczas ‘siła rażenia’ jest zdecydowanie mniejsza. Innymi słowy – chcesz być weterynarzem, ale masz alergię na sierść kota i boisz się zastrzyków. Nikt oczywiście nie zabroni Ci nim zostać, ale zastanów się jakim kosztem to uczynisz?

Kamień 4: Mierz siły na zamiary

Zbyt ambitny cel zawodowy nie pozwoli Ci spać. Nieprzespane noce osłabią Twój potencjał
i obniżą efektywność podejmowanych przez Ciebie działań. Z drugiej natomiast strony, cel za łatwy, nieciekawy czyli nie spędzający Ci snu z powiek – w żaden sposób nie zachęci Cię na tyle, abyś zabrał się za jego realizację. Twój cel zawodowy nie może iść z Tobą w parze – powinien być raczej o krok przed Tobą.

Teraz, kiedy już wiesz, jak wytyczyć cel na ścieżce kariery zawodowej – musisz natychmiast obrać właściwy kierunek i wyruszyć w drogę. Bezzwłocznie. Jeżeli chcesz osiągnąć sukces nie wolno Ci tracić ani chwili.