Zacznij tworzyć swoją markę już teraz!

Zacznij tworzyć swoją markę już teraz!

Zacznij tworzyć swoją markę już teraz!

Wybierając się na cotygodniowe zakupy, prawdopodobnie masz kilka swoich ulubionych produktów i marek. Co sprawia, że sięgasz właśnie po nie? Niekoniecznie kieruje Tobą przekonanie o wyjątkowości i unikalności danego produktu. Decydujesz się na wybór dlatego, że znasz markę i bierzesz pod uwagę wartości, które ona ze sobą niesie. Podobnie jak czekolady czy jogurty, ludzie posiadają osobistą marką pozwalającą im się wyróżnić. Na Twoją osobistą markę składa się całokształt Ciebie: jak mówisz, jak ubierasz się, jak chodzisz, jak wypełniasz swoje obowiązki, Twoje otoczenie, Twoje wykształcenie, Twój styl życia, Twoja obecność w Internecie… Co chcesz, aby świat o Tobie myślał? Co chcesz osiągnąć?

Będąc pięknym i młodym (studentem) możesz myśleć: „Hej, przecież nie muszę się jeszcze przejmować moją marką? Jedyne na czym powinienem się koncentrować to zdawanie sesji”. W rzeczywistości jednak, Twoja osobista marka już istnieje, niezależnie od tego, czy zdajesz sobie z tego sprawę, czy nie. To znaczącą cześć tego, kim jesteś na co dzień. Ludzie mogą wydawać o Tobie nieprzemyślane osądy, pochopnie Cię oceniać, a to, jaki wizerunek tworzysz, będzie zmieniać postrzeganie przez nich Twojej osoby. I to w takim kierunku, w jakim Ty sobie życzysz! O wiele prościej będzie Ci ukształtować markę osobistą teraz, niż zająć się tym później w życiu zawodowym.

Jak kupi Ciebie pracodawca

Kiedy przedstawiasz swoje CV potencjalnemu pracodawcy, widzi czarno na białym Twoje kwalifikacje. Na tej podstawie może jedynie wnioskować, czy odpowiadasz stawianym wymaganiom. Musisz być świadomym, że współczesna rekrutacja nie bazuje już na tradycyjnych metodach weryfikacji kandydatów. Jeśli myślisz o rozwoju zawodowym, powinieneś budować swój wizerunek w sieci, ponieważ dziś większość firm korzysta z informacji znajdujących się w Internecie. Czy zanim kupiłeś telefon lub komputer, nie wpisałeś jego nazwy w Google i nie czytałeś opinii? Podobnie postępują rekruterzy, zanim zaproszą Cię na rozmowę kwalifikacyjną. Sprawdź, czy to co wyświetla się rezultatach wyszukiwania w Google po wprowadzeniu Twojego imienia jest taką wizytówką, którą chciałbyś wręczyć innym ludziom. Dlaczego w ogóle warto się z Tobą skontaktować?

Nie od razu Rzym zbudowano

Budowanie marki osobistej to zdecydowanie nie przebieżki, a dystans maratoński. Pierwsze rezultaty mogą się pojawić niemal natychmiast po tym jak wystartujesz, ale niektóre będą wymagały od Ciebie większej wytrzymałości. Niech dopinguje Cię jednak świadomość tego, że nawet najpopularniejsi ludzie też zaczynali stawiać pierwsze kroku od punktu startowego. Im więcej doświadczeń zbierzesz po drodze, tym więcej szans do wzmacniania i rozwijania swojej marki osobistej.

Zanim powiesz a…

Jest kilka kwestii, które będziesz potrzebował rozważyć jeśli zaczniesz rozwijać swoją osobistą markę. Po pierwsze – nie musisz tego robić od zera. Pomyśl o tym, jak postrzega Cię twoja rodzina, jak opisaliby Ciebie znajomi, poproś ich o konstruktywną informację zwrotną. Po drugie – nie wymyślaj fałszywej osobowości. Twoja marka musi być autentycznym wyrazem tego, kim jesteś, co cenisz i co chcesz osiągnąć. Rozważ każdy detal, począwszy od tego, jak się ubierasz, w jakim celu się kształcisz i jakie umiejętności chciałbyś zaoferować potencjalnym pracodawcom. Oceń swoje podejście do obowiązków, codzienne relacje i zachowania. Czy wszystko to jest zgodne z tym, co myślisz o sobie i jak chciałbyś by inni o tobie myśleli?

Będąc studentem czyha na Ciebie wiele pokus, które mogą kusić Cię swym słodkim głosem (niczym syreny  ­Odyseusza) i powstrzymać od osiągnięcia obranego kursu. Dokonując wyboru: krótkotrwała przyjemność czy realizacja celów długoterminowych, miej na uwadze swoje ambicje. Możesz iść na imprezę w środę wieczorem, ale nie jeśli następnego dnia piszesz egzamin semestralny. Wszystko to, nad czym pracowałeś przez cały semestr możesz pogrzebać jedną nocą zabawy. Myślisz, że nie będziesz tego żałował na dłuższą metę?

Tu i teraz

Studia to doskonały czas, aby zaprezentować światu swoją osobistą markę. Im wcześniej zaczniesz o nią dbać, tym będzie bardziej wyrazista kiedy wejdziesz na rynek pracy. Silny wizerunek to przewaga nad konkurencją, nawet tą bardziej doświadczoną zawodowo. Dlatego już dziś, sformułuj swoje CV, kolekcjonuj portfolio, załóż konta w branżowych serwisach społecznościowych, takich jak globalny LinkedIn czy jego polski odpowiednik GoldenLine i regularnie je aktualizuj. Pamiętaj, żeby zawsze spełniać oczekiwania, jakie niesie ze sobą Twoja marka. Jeśli w dokumentach aplikacyjnych podkreślasz swoją doskonałą znajomość języka włoskiego, a gdy rekruter rozmawia z Tobą przez telefon w tym języku nie jesteś w stanie skonstruować prostego zdania, to gratulacje! właśnie zniszczyłeś swój wizerunek. Chcesz zbudować swoją osobistą markę i mieć realny wpływ na to, jak będziesz postrzegany w oczach potencjalnego pracodawcy, a co z tym związane zwiększyć swoje szanse na rynku pracy? Nie publikuj w sieci niczego, czego wstydziłbyś się pokazać swoim dziadkom.

markę